Smycz i kaganiec – czy są konieczne u psów?

Smycz i kaganiec – czy są konieczne u psów?

Wychodząc z psem na spacer, niemal wręcz instynktownie sięgamy po smycz, co jest nie tylko rozsądne, lecz także zapewnia bezpieczeństwo nie tylko nam, lecz także osobom postronnym, jak i naszemu pupilowi. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku kagańców, które to coraz częściej widoczne są na pyskach czworonogów, które wyprowadzane są przez swoich właścicieli. Co jednak w tym temacie mówi Polskie prawo – i czy smycz oraz kaganiec to konieczność?

Smycz – czy istnieje nakaz jej używania?

Posiłkując się artykułami zawartymi w kodeksie wykroczeń, możemy znaleźć informację o zakazie puszczania psów bez jednoczesnej możliwości ich kontrolowania. Za niezastosowanie się do określonych w ustawie środków ostrożności, taka osoba może podlegać karze ograniczenia wolności, nagany lub grzywny. Może się więc wydawać, że istnieje prawny obowiązek wyprowadzania psów na smyczy – jednak nie do końca, bowiem przepis ten odnosi się do możliwości ich kontroli. Jeżeli więc mamy do czynienia z doskonale wyszkolonym psem, który reaguje na każdą komendę – wciąż posiadamy nad nim kontrolę nawet pomimo tego, że nie znajduje się on na smyczy.

Jak to wygląda w przypadku kagańców?

W przypadku smyczy cała sprawa sprowadza się do posiadania kontroli nad psem, więc – teoretycznie – nie jest obowiązkowa, mimo wszystko, zalecamy jednak korzystanie z niej, choćby w celu uniknięcia spotkania z wymiarami sprawiedliwości i służbami. Jeżeli jednak chodzi o kaganiec, w Polsce nie istnieje prawny obowiązek jego zakładania psom. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że dowolna gmina może takowy obowiązek wprowadzić. Niewątpliwie jednak kaganiec jest absolutną koniecznością, jeżeli nasz czworonóg wykazuje agresywne zachowanie wobec innych psów i ludzi – bez względu na przepisy, a zwyczajnie opierając się na zdrowym rozsądku.