Kleszcze – jak uchronić przed nimi nasze zwierzęta domowe?

Kleszcze – jak uchronić przed nimi nasze zwierzęta domowe?

Najwyższą aktywność kleszczy zaobserwować możemy przede wszystkim latem, choć pojawiają się już nawet wczesną wiosną, a niejednokrotnie natrafić na nie możemy jeszcze w miesiącach jesiennych. Wielu badaczy bije na alarm, że z każdym rokiem jest ich coraz więcej, a tym samym – trudniej jest się przed nimi skutecznie obronić. Te niepozorne pajęczaki ponadto przenoszą liczne choroby, które niejednokrotnie okazać się mogą nawet śmiertelne – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jak więc możemy ochronić przed kleszczami nasze zwierzęta domowe?

Zapobieganie.

Kleszcze spotkać można doprawdy wszędzie, toteż mylnym stwierdzeniem jest to, że narażeni na nie jesteśmy jedynie w lesie. Na kleszcze natrafimy w miejskich parkach, a nawet przydomowych ogródkach – największym zagrożeniem są jednak wszelkie, wysokie trawy, na których to te pajęczaki oczekują na ofiarę. Jeżeli to możliwe – podczas spacerów z czworonogiem wybierajmy tereny o stosunkowo niskim poziomie roślinności. Pamiętajmy również, by po każdym spacerze szczegółowo przejrzeć nasze zwierzę, a najlepiej jest wyszczotkować jego sierść.

Stosuj preparaty.

Dobrym pomysłem będzie zakup specjalnych preparatów odstraszających kleszcze. Możemy tu wymienić specjalne obroże, olejki zapachowe i tabletki. Największą skuteczność wykazują te ostatnie, które to zakupić możemy w każdej klinice weterynaryjnej. Tego rodzaju tabletki są jednak stosunkowo drogie, a okres ich działania wynosi zazwyczaj do kilku tygodni. Należy jednak pamiętać, że preparaty to jedno, a zapobieganie to drugie – to właśnie stosowanie obydwu metod przyniesie najlepsze rezultaty.