Labrador – o czym pamiętać podczas zakupu szczeniaka?

Labrador – o czym pamiętać podczas zakupu szczeniaka?

Labrador to jedna z najpopularniejszych ras, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wyróżnia się ona łagodnym usposobieniem, więc jest to znakomita opcja dla rodzin z dziećmi. Zakup szczeniaka powinien jednak zostać dokładnie przemyślany. Nie należy kierować się wyłącznie niską ceną, gdyż w ten sposób możemy nieświadomie przyczynić się do wielkiej krzywdy wyrządzanej zwierzętom. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w tym temacie i chcesz uniknąć błędnych decyzji, to koniecznie zapoznaj się z tym wpisem!

Hodowla FCI

Jeśli planujesz zakup labradora, to weź pod uwagę jedynie hodowle FCI. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jej członkowie muszą przestrzegać wielu rygorystycznych norm oraz standardów. Rozmnażane są wyłącznie psy z rodowodem, który nie są obciążone genetycznie. Niestety – w dzisiejszych czasach niemal każdy może założyć hodowlę. Jeśli więc wybrany przez Ciebie szczeniak wywodzi się z hodowli „Wesołych piesków” (nazwa przypadkowa), to możesz mieć pewność, że nie masz do czynienia z profesjonalistami.

Oferty osób prywatnych

Osoby prywatne często proponują szczeniaki za kilkaset złotych. Nie jest to sposób na oszczędność! Trzeba mieć świadomość, że rozmnażanie psów bez zarejestrowanej hodowli jest nielegalne. Wynika to z faktu, że wiele zwierząt nie cieszy się pełnią zdrowia. Przekłada się to na kolejne pokolenia, które mają w „genach” zapisane rozmaite wady oraz skłonności genetyczne. Ponadto, na świecie jest ogromna ilość psów, które czekają na ukochanego człowieka. Nielegalne hodowle nie mają racji bytu.

Wizyta przed zakupem

Profesjonalne hodowle bardzo często zachęcają do wizyt przed zakupem szczeniaka. Dzięki nim możemy przekonać się, w jakich warunkach psy żyją na co dzień. Hodowcy nie mają nic do ukrycia, więc zapraszają osoby zainteresowane zwierzakami. Jest to idealna okazja do tego, aby zobaczyć rodziców czy też poprzednie mioty. Atutem jest także możliwość nawiązania kontaktu z kilkutygodniowym pieskiem, który jeszcze nie może zostać odłączony od matki i rodzeństwa.