Czy Twój pies jest szczęśliwy?

Czy Twój pies jest szczęśliwy?

Szczęście Twoje czworonoga jest tak samo ważne, jak i Twoje. Psy są niezwykle inteligentnymi istotami, zdolnymi odczuwać szereg podstawowych emocji, takich jak miłość, złość, strach czy radość. Być może w przyszłości powstaną urządzenia, umożliwiające ludziom komunikowanie się ze zwierzętami. Póki co jednak, by rozgryźć stan emocjonalny naszego pupila, musimy zwrócic uwagę na jego mowę ciała. Nie jest wybitnym odkryciem, iż psy wywodzą się od wilków, które to są ich przodkami. Podobnie więc jak i wilki, tak i psy komunikują się ze sobą za pomocą najróżniejszych odgłosów i gestów ciała. W tym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę, by sprawdzić, czy Twój czworonóg odczuwa szczęście.

Machanie ogonem.

Choć machający ogonem psiak najczęściej pragnie nam zakomunikować, iż jest zwyczajnie radosny, tak ten gest ma również inne znaczenia. Psy potrafią w ten sposób również pokazać, iż czują się niepewnie. By poprawnie odczytać ten gest, należy zwrócić uwagę na to, jak szybko tym ogonem macha. Powolne, wręcz nieśmiałe ruchy zazwyczaj oznaczą zainteresowanie lub niepewność. Radosny pies macha ogonem nadzwyczaj szybko, czego najpewniej doświadczył każdy właściciel wracający po całym dniu z pracy.

Mniej oczywiste znaki, a więc oczy.

Jest to swoista cecha wspólna zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Widząc coś radosnego, coś, co daje nam szczęście – najczęściej nasze źrenice się rozszerzają. Podobnie sprawa ma się i u psów. Jeżeli więc źrenice Twojego psiaka są rozszerzone, gdy ten się w Ciebie wpatruje, możesz być pewien, że sprawiasz mu dużo radości.

Potrzeba bliskości.

Jeżeli Twój pupil nadzwyczaj często w pewien sposób Cię zaczepia, czy też szuka kontaktu fizycznego, choćby poprzez położenie głowy na kolanach, oparcie się o nogi – również jest to znak, że pies czuje się przy Tobie szczęśliwy i bezpieczny.

Powitanie po powrocie do domu.

Gdy po przyjściu do domu Twój czworonożny przyjaciel natychmiast zaczyna merdać ogonem, przymilać się – możesz być pewien, iż bardzo ceni sobie waszą wspólną relację. Czasami reakcja psa na powrót właściciela wydawać się może wręcz przesadzona, przecież w końcu nie było Cię jedynie parę godzin, a Twój pupil zachowuje się, jakby minęły miesiące – nie jest to powód do obaw, a jedynie dowód na to, jak dużym uczuciem darzy Cię pupil.