Nieświeży oddech z rana – jak temu zapobiec?

Nieświeży oddech z rana – jak temu zapobiec?

Nieświeży oddech z rana – jak temu zapobiec?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z naszych ust może być problematyczny. W szczególności, kiedy chcielibyśmy powitać pocałunkiem śpiącą obok nas drugą połówkę. Oglądając filmy, w szczególności te o tematyce romantycznej, ilekroć widzimy pary, które namiętnie całują się tuż po przebudzeniu, zastanawiamy się, jak im nie przeszkadza ten zapach? Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu o poranku i czy można się go pozbyć?

Nieświeży oddech z rana, czyli halitoza.

Przyczyn nieświeżego oddechu może być niezwykle wiele, w tym najróżniejszego rodzaju schorzenia, w tym stomatologiczne, dotyczące układu pokarmowego lub laryngologiczne. Najczęściej jednak nieświeży oddech jest wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej jak i złej diety. Zbyt rzadkie mycie zębów powoduje, iż w jamie ustnej gromadzą się resztki pożywienia, a to z kolei skutkuje powstawaniem ognisk bakterii, które odpowiadają za większość schorzeń jamy ustnej. Kluczową rolę odgrywa tu również dieta. Zbyt częste spożywanie takich produktów jak kawa, alkohol, herbata. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Nieprzyjemny oddech dotyczy jednak przede wszystkim palaczy, gdyż to właśnie palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego oddechu?

Kluczowym jest zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy więc często myć zęby, najlepiej po każdym posiłku. Jednakże – szczotkowanie zębów przynajmniej 3 razy dziennie także się sprawdzi. Ponadto, należy pamiętać o tym, by myć nie tylko zęby, ale i resztę jamy ustnej, a w szczególności – język. Najprawdopodobniej większość z nas zauważyła, że z czasem na języku zaczyna zalegać pewien osad, najczęściej koloru białego. Również i to ma wpływ na zapach, jaki wydobywa się z jamy ustnej. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny czyścik do języka. Jeżeli jednak pomimo naszych starań, a więc zadbaniu o odpowiednią higienę, nieprzyjemny oddech wciąż nam towarzyszy, warto przede wszystkim wybrać się do stomatologa i szczegółowo opisać mu nasz problem.