Olej arganowy. Właściwości i korzyści dla zdrowia i urody

Olej arganowy. Właściwości i korzyści dla zdrowia i urody

Medycyna naturalna cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem, a i spora ilość ludzi nie tylko staje się „eko”, lecz także w końcu zauważa ogromne korzyści i możliwości, jakie oferuje nam natura. Tak więc na sklepowych półkach pojawiły się ogromne ilości rozmaitych produktów, określanych mianem ekologicznych i naturalnych – jednym z nich jest olej arganowy. Olej arganowy występuje w nasionach owoców drzewa arganowego, które występuje tylko w Maroku. Drzewa osiągają wiek od 150 do 200 lat, a zaczynają owocować dopiero w wieku 30-50 lat. Ponieważ drzewo arganowe występuje na bardzo ograniczonym obszarze, sam olej jest dość rzadki.

Jaki jest związek między olejem arganowym a kozami?

Z ciekawostek Maroko jest domem dla kóz tamri, które są w stanie wspinać się na drzewa arganowe, aby jeść owoce. Zdarza się, że na jednym drzewie przebywa jednocześnie dziesięć lub więcej kóz, a ponieważ drzewo rośnie tylko na wysokości około 10 metrów, przekłada się to na dużą ilość zwierząt. Są one nie tylko wprawione we wspinaczce, lecz także w bezpośredni sposób przyczyniają się do produkcji oleju arganowego. W jaki sposób? Otóż producenci oleju arganowego pobierają kozie odchody, które zawierają całe, niestrawione i nienaruszone jądro i wykorzystują je do produkcji oleju arganowego. Metoda ta jest praktykowana do dziś, choć wielu producentów oleju arganowego wytwarza go bez pomocy kóz.

Jakie są właściwości oleju arganowego?

Składnikami oleju arganowego są witaminy, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Witaminą, która nadaje olejowi arganowemu wielką moc leczniczą i nawilżającą jest witamina E. Jedna łyżka oliwy z oliwek może mieć aż dwa miligramy witaminy E. Olej arganowy ma jednak nawet dwa razy tyle. Witamina E pomaga również pozostałym składnikom oleju arganowego filtrować się w organizmie. Z drugiej strony lepiej jest używać oleju arganowego niż innych produktów, które mają w sobie witaminę E. Powodem tego jest to, że witamina E w innych produktach musi mieć wyższe stężenie, ponieważ nie może dobrze wymieszać się z roztworem. Ponieważ witamina ta występuje naturalnie w oleju arganowym, uzyskuje się ją w czystej postaci.

Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe olej arganowy ma do zaoferowania kilka rodzajów. Jednym z nich jest kwas oleinowy, który występuje w największej ilości w oleju arganowym. Kwas oleinowy działa najlepiej, jeśli spożywasz pokarmy, które go zawierają, co pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Dobrze spisuje się również na skórze. Kwas ten pomaga wzmocnić tkanki skóry i eliminuje toksyny. Pokarmy z kwasem oleinowym są dobre dla osób z rakiem okrężnicy i odbytnicy. Pomaga również w odchudzaniu, więc olej arganowy jest dobrym dodatkiem do diety, jeśli planujesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Jakie są zalety oleju arganowego?

Olej arganowy to jeden z najlepszych kosmetyków. Jest ultranawilżający i naturalny, więc jeśli masz wrażliwą skórę lub wolisz używać naturalnych produktów, nie musisz się martwić o nakładanie ostrych chemikaliów na skórę lub włosy podczas jego stosowania. Ponieważ jest to produkt o tak silnym działaniu, niewielka ilość oleju arganowego będzie działać bardzo długo, a włączenie go do swojego systemu pielęgnacji urody będzie łatwe, a efekty natychmiastowe.

Włosy.

O włosy szczególnie jest trudno zadbać – są one wrażliwe na czynniki zewnętrzne, jak i na stosowaną dietę. Zamiast korzystać z odżywek, warto sięgnąć po olej arganowy, który to jest świetnym produktem do wygładzania puszących się końcówek, dodawania wilgoci suchym włosom i nadawania włosom blasku. Nałóż go na włosy, gdy są jeszcze wilgotne na całej długości, aby uzyskać kompletny zabieg lub po prostu nałóż go na końcówki, aby je wygładzić, gdy włosy są suche.

Skóra głowy.

Jeśli masz do czynienia z suchą skórą głowy, wykropkuj trochę oleju arganowego na wacie i nałóż na skórę głowy z olejem. Zrób to przed snem, a dasz skórze głowy dużo czasu na skorzystanie z nawilżenia przed porannym prysznicem.

Twarz.

Nakładanie czystego oleju na twarz, zwłaszcza jeśli masz tłustą skórę, może wydawać się nieco sprzeczne z intuicją. Jednak olej arganowy zrównoważy naturalną produkcję oleju w skórze i całkowicie odmieni Twoją skórę, sprawiając, że będzie ona wyglądać bardziej promiennie. Jego właściwości nawilżające doskonale sprawdzają się również w przypadku zmarszczek i pomagają spulchnić skórę.

Ciało.

Olej arganowy może być stosowany jako środek nawilżający do całego ciała, nakładaj go tak jak balsam lub krem do ciała. Zastosuj olejek zaraz po wyjściu spod prysznica, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, aby uzyskać najlepsze efekty nawilżenia.

Dłonie.

Olej arganowy to świetna kuracja dla dłoni zwłaszcza skórek i paznokci, jeśli są one skłonne do pękania i łuszczenia się. Nawilżone dłonie to młodzieńcze dłonie.

Czy można jeść olej arganowy?

Oczywiście, że można! Upewnij się tylko, że używasz kulinarnego oleju arganowego, a nie tego używanego w kosmetykach. Olej z tych nasion jest obecny w wielu marokańskich potrawach i doskonale nadaje się do maczania pieczywa lub jako dressing do sałatek.