Domowy sposób na pranie

Domowy sposób na pranie

Czasem środki do prania dostępne w sklepach nie są wystarczające, aby pozbyć się mocnych zabrudzeń lub sprawić, że ubrania świeżo wyjęte z pralki zachwycą trwałym zapachem. Tutaj z pomocą przychodzą domowe sposoby na pranie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto je poznać i dzielić się nimi ze znajomymi.

Pranie obuwia

Trampki w pralce potrafią dobrze dawać się we znaki. Głośne obijanie rozprasza i nie pomaga podczas wykonywania domowych obowiązków. Dobrym sposobem na ciszę w domu, kiedy chodzi pralka z dużą zawartością butów, jest złapanie za sznurówki obuwia i zamknięcie maszyny tak, aby wystawały one poza pralkę. Sprawi to, że trampki nie będą się obijać o każdą część bębna.

Białe ubrania

Wybielacz to chemia, która bardzo często znajduje swoje miejsce w wielu domach. Natomiast skład tego produktu pozostawia wiele do życzenia, a przy małych dzieciach nie sprawdzi się w ogóle; dlatego, zamiast używania wybielacza, sięgnąć można po zwykłą cytrynę ze sklepu spożywczego. Jej sok posiada właściwości wybielające, a poza tym nie uczula i nie podrażnia skóry.

Tak samo czarne ubrania znajdą swoje naprawcze serum w domowej kuchni. Dodanie do prania kawy lub herbaty (uwaga musi ona być czarna) poprawią jakość koloru pranej odzieży. Należy tylko uważać z ilością płynu i wlać je w odpowiednie miejsce.

Soda zapachu doda

Sytuacje, w których ubrania po wyjęciu z pralki zapachem nie zachwycają, nie należą do rzadkości.  Najczęściej przykry zapach zdarza się przy praniu ręczników, ale nie tylko. Aby w łatwy sposób pozbyć się przykrego zapachu, wystarczy do prania dodać odpowiednią ilość sody (wystarczy 1/2 szklanki). Mało tego ten niezwykły kuchenny niezbędnik wpływa również na jakość kolorów odzieży.

 

Sprawdzą się w kuchni… Oraz podczas prania?

Tak, właśnie tak. Są w kuchennej szafce takie produkty, które idealnie sprawdzą się podczas robienia prania oraz sprzątania domu. Oto kilka z nich:

  • Mleko– usuwa wszelkie plamy powstałe przez atrament z długopisu lub pióra
  • sól– idealnie sprawdzi się przy ubrudzeniach spowodowanych owocami: plamy od jagód, borówek, truskawek i wielu innych letnich słodkości
  • Skrobia– skutecznie walczy z tłuszczem na odzieży
  • Ocet– szczególnie biały to największy przeciwnik plam krwi.