Zasady utrzymania czystości i higieny pościeli i materaców
Po przewietrzeniu pomieszczeń, konieczne jest również zadbanie o świeżość naszej pościeli. Czyste powinny być nie tylko prześcieradła, ale także wnętrza tapczanów, szafek na pościel czy szuflady łóżka. Najprostszy sposób to wykorzystanie odkurzacza, a następnie przetarcie wszystkiego terpentynową szmatką. Nie zapominajmy sprawdzić czy przypadkiem nie zagnieździły się pluskwy – linia obrony przed tymi owadami jest opisana na innej stronie.
Materace wykonane z włosia wymagają dobrego wietrzenia i wstrząśnięcia na trzepaku – to zadanie dla osób o silnych mięśniach! Jeśli musimy to zrobić w mieszkaniu, przykryjmy materac wilgotnym prześcieradłem i trzepijmy go, regularnie płukając prześcieradło. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu wszelkich zakamarków, szwów czy pikowań.
Co do materaców wykonanych z gąbki lub typu Yoga, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie odkurzacza lub lekko zwilżonej szczotki. Unikajmy trzepaczek! Większość plam można zneutralizować za pomocą amoniaku rozpuszczonego w wodzie (stosunek 1 łyżeczka na 1 szklankę wody), a następnie wypłukać czystą wodą.
Koce i pledy wykonane z wełny lub anilany, podobnie jak materace, powinny być wietrzone i trzepane. Jeśli pojawią się plamy, warto je jak najszybciej usunąć, aby uniknąć trwałych przebarwień. Natychmiastowe naprawienie nawet najdrobniejszych uszkodzeń może uchronić przed większymi problemami, takimi jak deformacja tkaniny.
Watowane kołdry powinny być codziennie przewietrzane, nawet przez krótki moment. Nie wolno nigdy chować nieprzewietrzonej pościeli do tapczanu, skrzyni czy szuflady. Jeżeli kołdra jest mocno zabrudzona, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie jej do pralni chemicznej.
Puchowe kołdry i pierzynki wymagają częstego wietrzenia i przewracania, aby uniknąć zbicia puchu. Odświeżyć je można samodzielnie, ale to zadanie najlepiej wykonać podczas ciepłego i słonecznego letniego dnia. Dla utrzymania czystości puchowej kołdry, można ją przetrzeć gąbką lekko zwilżoną w gęstej pianie z roztworu mydła. Płukanie powinno odbywać się w podobny sposób, przy użyciu ledwo wilgotnej gąbki.
Poduszki powinny być regularnie trzepane, przewracane i wietrzone, a co 2-3 lata prane. Wiele z tych działań można przeprowadzić samodzielnie w domu, jednak niektóre pralnie chemiczne oferują te usługi. Poduszki można prać ręcznie, ale musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – pierze należy przesypać do małych woreczków wykonanych z podwójnej gazy czy tetry, a następnie wsadzić do ciepłej wody z dużą ilością mydła. Po umyciu i spłukaniu, woreczki suszymy na przewiewnym strychu, a gdy pierze wyschnie, możemy je na krótko wystawić na słońce lub położyć blisko gorącego pieca, aby nabrało puszystości.