Zabiegi złuszczające a depilacja laserowa

Zabiegi złuszczające a depilacja laserowa

Zabiegi złuszczające oraz depilacja laserowa to dziedzina pielęgnacji skóry, której wykonywanie zaleca się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wszystko ze względu na małą ilość promieni słonecznych w tym czasie, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naskórka zarówno po wykonaniu silnych peelingów jak i zabiegów wykorzystujących działanie skupionego światła.

Zabiegi złuszczające a depilacja laserowa

Zabiegi złuszczające oraz depilacja laserowa ze względu na sposób swojego działania to procedury, które zalecane są przede wszystkich w okresie jesienno-zimowym. Oba rodzaje zabiegów przyczyniają się bowiem do zwiększenia wrażliwości naskórka na działanie promieni słonecznych. W przypadku peelingów skóry dochodzi do pocienieniia jego powierzchownych warstw, przez co częsta ekspozycja skóry na działanie słońca może przyczynić się do powstawania nieestetycznych przebarwień. W przypadku depilacji laserowej dzieje się podobnie. Skupiona wiązka światła emitowana przez głowicę lasera zwiększa wrażliwość na działanie promieni UV zwiększając jednocześnie ryzyko występowania plam pigmentacyjnych.

Jednak czy oba te zabiegi również się wykluczają? Czy zabiegi o działaniu złuszczającym stanowią przeciwwskazanie do zabiegu trwałej redukcji owłosienia?

Należy podkreślić, że zabiegi mające na celu złuszczanie naskórka w tym samym miejscu na ciele gdzie będzie wykonywana depilacja laserowa nie są wskazane. Nie stanowią przeciwwskazania bezwzględnego jednak, wiąże się to z dłuższym odstępem pomiędzy jedną, a drugą procedurą. Wykonanie m.in. peelingów chemicznych bądź intensywnego złuszczania mechanicznego (mikrodermabrazja) może nie tylko mocno podrażnić już wrażliwą skórę, ale również w dużym stopniu przyczynić się do powstawania przebarwień skóry.

Wskazówka

W sytuacji kiedy zabiegi złuszczające wykonywane są w innymi miejscu na ciele niż depilacja laserowa, oba zabiegi nie wykluczają się. W związku z tym można podjąć jednoczesną procedurę ich wykonania.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

znamiona skórne;
– tatuaże
w miejscu zabiegu;
– infekcja bakteryjna lub wirusowa (np. aktywna opryszczka);
– doustn
e retinoidy – aby wykonać zabieg, musi minąć 6 miesięcy od zakończenia leczenia;

– ciąża i karmienie piersią;
– stosowanie maści z retinolem (retinoidów miejscowych) w miejscu wykonania zabiegu – aby wykonać zabieg, musi minąć miesiąc od zakończenia leczenia;
– epilepsja
(padaczka);
– cukrzyca;
– gorączka;
– leki
fotouczulające, zioła fotouczulające (retinoidy, antybiotyki, dziurawiec, nagietek, szałwia, arcydzięgiel);
– choroby dermatologiczne skóry np: fotodermatozy, skłonności do przebarwień;
– nadwrażliwość na substancje wybielające;
– choroby autoimmunologiczne: np.toczeń, twardzina, bielactwo, łuszczyca;
– infekcja w okolicy zabiegu;
– choroby psychiczne;
– choroby układu nerwowego.

Przeciwwskazania w przypadku zabiegów na twarz:

– zabiegi z użyciem syntetycznych wypełniaczy (m.in. silikon) w miejscu zabiegu;
– zabiegi z użyciem naturalnych wypełniaczy w ostatnich 2 tygodniach w miejscu zabiegu;
– iniekcje toksyny botulinowej na 2 tygodnie przed zabiegiem;
– peelingi chemiczne na 2 tygodnie przed zabiegiem;
– głębokie peelingi chemiczne/ dermabrazja laserowa w ostatnich 3 miesiącach.

Podsumowanie

Zabiegi o działaniu złuszczającym nie stanowią przeciwwskazania bezwzględnego do wykonywania zabiegów laserowych. Warto jednak zwrócić uwagę na tego rodzaju pielęgnację skóry, ponieważ w innym przypadku może dojść do pogorszenia kondycji skóry w postaci plam pigmentacyjnych.