W jakie akcesoria dla chomika zainwestować?

W jakie akcesoria dla chomika zainwestować?

Chomik to gryzoń, który ma specyficzne potrzeby. Odpowiedzialny właściciel powinien zapewnić mu dogodne warunki do życia. Niezwykle istotną kwestią są akcesoria, dzięki którym pupil będzie mógł produktywnie spędzić wolny czas. Warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów – wbrew pozorom nie muszą być one bardzo drogie. Trzeba pamiętać, że niewskazanym jest, aby w jednej klatce znajdowało się kilka osobników. W takiej sytuacji konieczny jest zakup kilku „wyprawek”, co generuje znaczne koszty. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Ten wpis jest dla Ciebie!

Kołowrotek

Kołowrotek to zabawka uwielbiana przez gryzonie. Podstawą jest to, aby została ona właściwie dobrana. W innym przypadku może dojść do skrzywienia kręgosłupa zwierzaka. Minimalna średnica konstrukcji to 20 cm. W przypadku większych gatunków średnica kołowrotka nie powinna być mniejsza niż 28 cm. Wybierając zabawkę warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Godne polecenia są produkty drewniane, które nie generują zbyt dużego hałasu. Niestety mogą one okazać się trudniejsze w czyszczeniu. Kołowrotki dla gryzoni z tworzywa sztucznego są mniej trwałe i głośniejsze, jednak usunięcie powstałych śladów użytkowania nie stanowi żadnego wyzwania. Bardzo ważne jest, aby bieżna była zabudowana. Tylko wtedy chomik będzie w stu procentach bezpieczny. Nie trzeba obawiać się, że zwierzak zakleszczy się lub zostanie przygnieciony przez konstrukcję.

Domek dla chomika

Warto wybrać domek dla chomika, który nie posiada zabudowanego spodu. Należy podkreślić, że dla gryzonia jest to forma schronienia. Wnętrze konstrukcji bez spodu można swobodnie zaaranżować – to gryzoń decyduje o tym, jakie elementy będą się w niej znajdować. Sporym zainteresowaniem cieszą się domki drewniane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pupil może na nich ostrzyć zęby. Oczywiście wiąże się to z szybszym zużyciem materiału. W sklepach zoologicznych dostępne są także domki dla chomików z tworzywa sztucznego. Są one lżejsze, tańsze i prostsze w czyszczeniu, jednak nie pełnią funkcji gryzaka.

Zabawki dla gryzoni

Wyjątkową popularnością cieszy się specjalna kula dla gryzoni. Zapewnia ona chomikowi wysiłek fizyczny, więc jest to sposób na wyładowanie nadmiaru energii. Istotne jest jednak to, aby zwierzak bawił się w kuli pod okiem właściciela. W innym przypadku może ona stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo (wystarczy chwila nieuwagi, aby konstrukcje sturlała się z wysokości). Zabawki można spróbować wykonać samodzielnie z np. pustych wytłoczek po jajkach.