Realne korzyści zdrowotne związane z posiadaniem prawdziwej choinki

Realne korzyści zdrowotne związane z posiadaniem prawdziwej choinki

Chociaż w dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na sztuczne drzewka ze względu na ich praktyczność i trwałość, to jednak nie zapewniają one takich samych dobrodziejstw dla naszego zdrowia psychicznego, jak te, które daje nam bycie w otoczeniu prawdziwych choinek.

Od niepamiętnych czasów ludzie upiększają swoje domy zimą za pomocą roślin wiecznie zielonych. Wśród nich znajdują się ostrokrzew, bluszcz czy wawrzyn. Starożytni Egipcjanie tworzyli wieńce z tych roślin reprezentujące koncepcję życia wiecznego. W okresie przesilenia zimowego nordyccy poganinie umieszczali w swoich domach wiecznie zielone rośliny, a nawet całe drzewa, aby odstraszyć złe duchy i przynieść błogosławieństwo mieszkańcom. Pierwsi chrześcijanie wprowadzali zieleń do swoich domów jako symbol życia wiecznego, gdzie drzewa iglaste reprezentowały wieczność ducha człowieka. Rośliny zimozielone symbolizują życie tam, gdzie wszystko inne jest martwe. Jak ta tradycja przekłada się na współczesne czasy i jakie korzyści może nam przynieść?

Ekspozycja na naturalne środowisko obniża poziom stresu. Szereg badań naukowych potwierdza, że tzw. „kąpiele leśne”, czyli spokojne spacery wśród drzew, mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, m.in. poprzez obniżanie poziomu kortyzolu, hormonu stresu. Badania opublikowane w International Journal of Environmental Health Research dowodzą, że korzyści wynikające z kąpieli leśnych – takie jak redukcja stresu – można uzyskać także dzięki roślinom doniczkowym w naszych domach.

„Posiadanie prawdziwej choinki również niesie za sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego, takich jak redukcja lęku i depresji” – mówi Charlie Hall, profesor na Wydziale Nauk Ogrodniczych na Texas A&M University w College Station. „Jeżeli wybierzesz swoją choinkę na farmie razem ze swoją rodziną lub przyjaciółmi, to korzyści dla zdrowia psychicznego będą jeszcze większe. Wybierając drzewko razem z bliskimi, budujemy i umacniamy między sobą więzi.” – dodaje.