Doskonały koloryt skóry: Domowe metody na poprawę wyglądu cery

Doskonały koloryt skóry: Domowe metody na poprawę wyglądu cery

Wiele kobiet zmagając się z problemem niejednolitego kolorytu cery, pragnie skóry o zdrowym wyglądzie, bez względu na to, czy jest to ciemniejszy czy jaśniejszy ton. Często jednak, szukając rozwiązania, decydujemy się na podkłady maskujące, które nie tylko nie dają trwałych efektów, ale nawet mogą pogorszyć sytuację. Sposobem na odzyskanie pięknej i zdrowej cery mogą być naturalne składniki dostępne w domowej kuchni oraz apteczce.

Niestety, idealny koloryt skóry, którym często charakteryzują się małe dzieci, zanika wraz z wejściem w okres dojrzewania. Hormony, z którymi musimy radzić sobie przez całe życie, potrafią powodować różne zmiany na naszej skórze. Czasami przynoszą one korzystne efekty – jak piękny blask i zdrowy kolor skóry podczas owulacji lub drugiego trymestru ciąży. Niektóre okoliczności jednak przyniosą negatywne konsekwencje takie jak sinawy odcień skóry, zaczerwienienia, bladość, a także niedoskonałości takie jak pryszcze czy przebarwienia.

Wielokrotnie, niejednolity kolor cery wynika z niewłaściwego stylu życia lub niedostatecznej pielęgnacji skóry. Naukowcy z Uniwersytetów w Bristolu i St. Andrews potwierdzają, że dieta ma kluczowe znaczenie dla kolorytu skóry. Wyniki ich badań na grupie osób rasy kaukaskiej wskazują, że zdrowy odcień skóry jest bezpośrednio związany z ilością krwi krążącej w żyłach i jej poziomem utlenienia. Osoby palące papierosy, cierpiące na cukrzycę czy choroby serca, mają mniej naczyń krwionośnych, a ich skóra pozbawiona jest różowego odcienia. Z drugiej strony, dieta bogata w warzywa i owoce dostarczające karotenoidów odpowiada za złocisty odcień skóry.