Analiza sińców: ich symptomy, przyczyny oraz metody leczenia

Analiza sińców: ich symptomy, przyczyny oraz metody leczenia

Znane w medycynie jako podbiegnięcia krwawe, sińce są jednymi z najbardziej powszechnych dolegliwości spotykanych na co dzień przez każdego z nas, począwszy już od najmłodszych lat. Te fioletowe zasinienia skóry nie tylko wpływają negatywnie na estetykę naszej skóry, ale często są również bolesne i mogą budzić niepokój. Podpowiadamy, jak radzić sobie z nimi samodzielnie, a także kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Nie każda purpurowa czy fioletowa zmiana na skórze jest sińcem – w medycynie rozeznajemy co najmniej trzy różne zjawiska o podobnych objawach, ale o różnym wyglądzie i przyczynach: sińce, krwiaki oraz wybroczyny. Warto zdobyć wiedzę i zrozumieć różnicę między tymi pojęciami!

Różnice między krwiakiem, sińcem a wybroczyną

Sińce i wybroczyny to dwa rodzaje zmian, które najczęściej dostrzegamy na swoim ciele po kolizji z twardym obiektem. Obie te zmiany są bliskie sobie pod względem definicji, stanowią bowiem naczyniowe skazy krwotoczne. Główną różnicą między nimi jest ich rozmiar: wybroczyny to małe plamki o średnicy od 1 do 3 milimetrów, które mogą łączyć się w większe obszary, podczas gdy typowy siniak ma zazwyczaj średnicę większą niż 5 milimetrów, a czasem może osiągnąć nawet kilkanaście centymetrów! Największe z nich określa się mianem wylewów krwawych. Zarówno sińce, jak i wybroczyny są typowymi zmianami podskórnymi, gdzie krew nasącza tkankę niczym farba gąbkę.