Poranna rutyna – jak wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia? 

Poranna rutyna – jak wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia? 

Wiele badań wskazuje na to, że poranne nawyki mają znaczny wpływ na zwiększenie naszej produktywności. Wiele osób nie zważa na to, jak wygląda ich początek dnia. Wstają na piąty budzik, biorą szybki prysznic, piją dwa łyki kawy i wychodzą do pracy spóźnieni z kanapką w ręce. Taki poranek wcale nie zwiastuje dobrego, produktywnego dnia. W tym artykule dowiesz się, jak kilka aktywności wykonywanych rano mogą zmienić Twoje życie. 

Swój poranek zacznij od pościelenia łóżka

Z badań wynika, że ponad 70% osób, które ścielą codziennie rano swoje łóżko, czują większą zadowolenia w ciągu dnia oraz satysfakcję z życia. Okazuje się, że taka prosta czynność, która wielu ludziom wydaje się zbędna, zwłaszcza kiedy wychodzą rano i wracają tylko po to, żeby się położyć, może zmienić nasze życie. Ma to wpływ z poczuciem dumy w pierwszych minutach zaraz po przebudzeniu, co skutkuje zwiększeniem chęci do wykonywania zadań w ciągu dnia. Spróbuj przez tydzień ścielić swoje łóżko zaraz po przebudzeniu, a na pewno zauważysz pozytywne efekty swojej produktywności. 

Trochę ruchu na aktywny poranek

Ćwiczenia wykonywane rano są kluczem do utrzymania dobrego zdrowia. Jest to najlepszy sposób na pobudzenie naszego organizmu, znacznie lepszy niż wypicie filiżanki kawy. Ponadto osoby ćwiczące rano zauważają większą aktywność i produktywność w ciągu dnia. Jest to związane z porannym uaktywnieniem swojego ciała, mięśni oraz umysłu. Poranny ruch dotlenia nasz mózg, skutkiem czego pracuje on bardziej efektywnie w ciągu dnia. Nawet lekkie ćwiczenia rano pobudzają krążenie krwi oraz przyspiesza metabolizm. Warto zatem włączyć nawet 5 minut porannego rozruchu,  aby twój dzień był bardziej efektywny.

Zrób czynność, którą chcesz wdrożyć w codzienną rutynę 

Udowodniono naukowo, że jeżeli chcemy wdrożyć w swoje życie jakiś nowy nawyk, najlepiej zacząć od wykonywania go rano. Żyjesz w bałaganie i chcesz w końcu nauczyć się mieć wokół siebie porządek? Zacznij od codziennego porannego sprzątania, może to być nawet 5 minut ogarnięcia swojego miejsca pracy. Chcesz czytać więcej książek? Czytając wieczorem, na pewno nie wyrobisz sobie nawyku. Poświęć chwilę rano na przeczytanie jednego rozdziału książki. Nasz umysł rano jest wypoczęty, dzięki czemu czytanie jest bardziej efektywne.

Chcesz nauczyć się czegoś nowego? Zrób to rano.

Rano nasz umysł jest otwarty i wypoczęty. Warto zatem uczyć się czegoś nowego w porannych godzinach. Dzięki temu nasz mózg zapamiętuje więcej informacji oraz ma cały dzień na przeanalizowanie ich i zastosowanie w życiu. Pragniesz nauczyć się języka obcego? Zacznij od uczenia się 5 słówek każdego ranka, kilku ćwiczeń gramatycznych lub pooglądania krótkiego filmiku na temat czasów w danym języku.  Pasjonujesz się sztuką, astronomią, sportem? Przeczytaj rano artykuł na temat, który Cię interesuje. To potrwa zaledwie 10 minut, a efekty nauki rano są tak duże, że po czasie zaczniesz poświęcać więcej czasu na poranne przyswajanie wiedzy.