Leukonychia – przyczyny, objawy i metody leczenia białych plam na paznokciach

Leukonychia – przyczyny, objawy i metody leczenia białych plam na paznokciach

Białe plamy na paznokciach, znane również jako leukonychia (termin pochodzący z języka greckiego, gdzie „leuko” oznacza biały, a „onyx” oznacza paznokieć) lub bielactwo paznokci, są często napotykanym problemem. W medycynie jest to jedna z najczęściej obserwowanych zmian na płytkach paznokciowych. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, które decydują o wyborze strategii eliminowania tych niechcianych białych plam.

Na ogół, nawet dla osób traktujących dbałość o swój wygląd jako priorytet, białe plamy na paznokciach nie stanowią poważnego problemu. Nie są one bowiem uznawane za szczególnie nieestetyczne i często są ignorowane, jeśli występują w niewielkim stopniu. Dopiero bardziej nasilona forma leukonychii może stawać się estetycznym wyzwaniem, skłaniającym do poszukiwania środków zaradczych.

Plamy białe na paznokciach mogą przyjmować szereg różnych postaci. U niektórych osób obserwuje się jedynie kilka małych białych kropek na wybranych paznokciach. U innych, plamy mogą być duże i obejmować znaczną część płytki paznokcia. Często spotyka się też linie poprzeczne i półksiężyce, które zazwyczaj grupują się i przesuwają z podstawy na szczyt paznokcia wraz z jego wzrostem. Białe plamy mogą być również towarzyszone przez inne objawy, takie jak rowki podłużne, matowienie płytki czy jej łamliwość, żółknięcie oraz rozdzielanie się. W ostatnim przypadku, przyczyną są najczęściej drożdżaki, co wymaga leczenia miejscowego lub doustnego specjalistycznymi preparatami przeciwgrzybicznymi.