Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Ćwiczenia same w sobie nie są wyzwaniem dla człowieka. Nie jest filozofią wyjść raz na jakiś czas pobiegać, zrobić trening czy przepłynąć kilkadziesiąt basenów. Sukcesem jest regularność i wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego życia w taki sposób, że staje się ona dla nas codziennością. Jeden trening nie czyni z Ciebie aktywisty i nie skutkuje wymarzonymi efektami. Jak zatem zmotywować się do regularnych ćwiczeń? Co zrobić, żeby sport stał się naszym stylem życia? Oto kilka prostych rad.

Przestań zaczynać o idealnej porze

Zacznę od poniedziałku. W nowym roku będę ćwiczyć regularnie. Na wiosnę zacznę biegać, ponieważ wtedy będzie ciepło-to tylko kilka stwierdzeń z wielu wymówek odkładania treningów wśród ludzi. Poniedziałek czy nowy miesiąc niczym się nie różni od chwili obecnej. Trenować możesz zacząć zawsze! Nie szukaj idealnego momentu, aby rozpocząć przygodę ze sportem, ponieważ on nie nadejdzie. Nigdy nie będziemy w pełni przygotowany. Jeżeli jesteś nastawiony na nowy rok, możesz już coś zrobić w grudniu np.: zacząć ćwiczenia rozciągające, robić codziennie kilka przysiadów czy wstawać wcześniej.

Dostosuj plan treningowy do planu dnia

Jeżeli nie zaplanujesz sobie treningu, trudniej będzie Ci się do niego zabrać. Nawet jeśli wykonujesz codziennie kilka ćwiczeń trwających 15 minut, zapisz to w kalendarzu. Najlepiej zaplanować swój trening tak jak tworzysz plan dnia. W każdy weekend rozpisz zestaw ćwiczeń i dostosuj do danego dnia w tygodniu. Jeżeli w czwartek masz dużo pracy i zajęć, nie dodawaj sobie dodatkowych obciążeń. Zrób wtedy lżejszy trening, a bardziej męczące ćwiczenia zostaw na inny dzień. Warto też stworzyć tzw. plan awaryjny trwający co najmniej o połowę mniej czasu niż codzienny trening. Nigdy nie wiemy, co nam się przydarzy w tygodniu, dlatego taki mini zestaw ćwiczeń pomoże nam w utrzymaniu systematyczności trenowania.

Ustal godzinę i czas 

Czasami trenowanie na własną ręką bardziej nam szkodzi. Jeżeli zapiszemy się na lekcje pływania mamy konkretną godzinę, na którą musimy przyjść. Jeżeli natomiast pływamy sami, nagle nie mamy czasu, żeby pójść na basen. Jak temu zaradzić? Ustal konkretną godzinę, o której zaczynasz trening. Nawet jeśli ćwiczysz w domu i tak zaczynaj o tej porze, którą sobie zaplanowałeś. Pomoże Ci to w utrzymaniu systematyczności i zaczniesz bardziej planować dzień do treningu niż trening do dnia. To bardzo dobry nawyk, jeżeli chcesz utrzymać sport na długo przy sobie.

Nie motywacja, a dyscyplina

Motywacja do ćwiczeń jest bardzo potrzebna, ale czasami niestety zgubna. Nie skupiaj się tak bardzo na celu, tylko po prostu rób. Trening czyni mistrza, a dyscyplina przyda się nie tylko w sporcie. Ludzie uwielbiają szukać wymówek, żeby usprawiedliwić swoje lenistwo. Nie bądź jednym z nich! Jeżeli naprawdę jesteś zmęczony, to poćwicz przez 5 minut. Zazwyczaj po kilku minutach dostajesz odpowiednią dawkę endorfin i satysfakcji, że nawet nie wiesz kiedy, już kończysz trening. Pamiętaj, że zawsze lepsze coś niż nic. A wieczne usprawiedliwianie siebie do niczego nie prowadzi.