Jak dobrze odpoczywać? Pozbądź się zmęczenia!

Jak dobrze odpoczywać? Pozbądź się zmęczenia!

Ciągle chodzisz zmęczony? Nie masz na nic energii? Dobrze śpisz, a rano i tak budzisz się niewyspany? Cały czas o czymś myślisz? Dom, praca, dzieci, codzienne obowiązki… Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że najwyraźniej źle odpoczywasz. Choć zazwyczaj wydaje nam się, że przecież to nic trudnego, to tylko pozory. Wielu specjalistów zwraca uwagę, że dobry odpoczynek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jak dobrze odpoczywać? Wykorzystaj nasze sprawdzone sposoby i przekonaj się, że to nic trudnego. Wystarczy wykorzystać tylko kilka prostych porad, żeby pozbyć się zmęczenia i czuć się wypoczętym.

Odpoczynek powinien być momentem, kiedy mamy czas tylko dla siebie. To moment, w którym nasz organizm może złapać oddech i zregenerować się przed kolejnymi, często niełatwymi i wymagającymi, zadaniami i obowiązkami. W praktyce jednak wiemy, jak to wygląda. Kiedy tylko mamy chwilę wolnego czasu, od razu próbujemy ją zagospodarować, żeby nie być nieefektywnym. Zawsze przecież można zrobić coś w tak zwanym „międzyczasie” ? W praktyce takie rozwiązanie nie jest zbyt dobre. Organizm, który cały czas jest zmuszany do pracy, wysiłku czy myślenia, w końcu sam zwolni. Co to oznacza dla nas? Zaczynamy mieć problemy ze skupieniem i koncentracją, w efekcie czego więcej czasu musimy przeznaczyć na wykonanie danej czynności. Dlaczego o tym piszemy? Żeby dobrze odpocząć, trzeba, kolokwialnie mówiąc, odpuścić. Nie szukać na siłę zajęcia „bo jeszcze mogę coś zrobić”, ale uświadomić sobie, że to czas dla mnie. Tylko dla mnie.

Jak zaplanować swój odpoczynek? Przyzwyczajeni do napiętych grafików i list zadań do wykonania, próbujemy wszystko planować. Jeśli do tej pory również tak robiłeś, to błąd. Odpoczynku lepiej nie planować. Oczywiście nie mówimy tutaj o dłuższych wakacjach, ale o chwili w ciągu dnia. Jeśli masz w danym momencie ochotę wyjść na spacer, to idź. Chcesz poleżeć na kanapie przed telewizorem? Śmiało to zrób! To od Ciebie zależy, jak spędzisz ten czas.

Kiedy odpoczywasz, staraj się wyłączyć telefon. Włącz spokojną muzykę, przyciemnij pomieszczenie, w którym jesteś. Postaraj się stworzyć pewnego rodzaju azyl. Powiedz też wszystkim domownikom, z którymi mieszkasz, że teraz właśnie masz chwilę dla siebie. Zrelaksuj się. Myśl o czymś przyjemnym, poczytaj książkę, napij się dobrej herbaty. Zrób to, na co masz ochotę. Dzięki takim chwilom zyskasz nowe siły do pracy i kolejnych wyzwań.