Demaskowanie 5 najpopularniejszych mitów związanych z dietą u osób cierpiących na cukrzycę przez ekspertów

Demaskowanie 5 najpopularniejszych mitów związanych z dietą u osób cierpiących na cukrzycę przez ekspertów

Zauważalny wzrost liczby osób dotkniętych chorobą taką jak cukrzyca, przyczynia się do pojawienia się mnóstwa nieścisłości i mitów na temat tej dolegliwości. To obejmuje również kwestie związane z prawidłowym odżywianiem się u osób z cukrzycą typu 2. Właśnie dlatego specjaliści z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej podjęli inicjatywę rozbicia najczęściej spotykanych mitów dotyczących diety osób borykających się z tym typem cukrzycy.

Powszechne jest przekonanie, że dieta osób chorych na cukrzycę musi być niezwykle restrykcyjna. Jednakże eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej dementują ten mit. Wskazują, że wytyczne dotyczące odżywiania w przypadku cukrzycy typu 2 bazują na podstawach zdrowej diety, które można zaobserwować w modelu Talerza Zdrowego Żywienia – jak można przeczytać na stronie NCEŻ. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego sugerują, aby 45-65% energetycznej wartości diety pochodziło z węglowodanów (w tym poniżej 10% z cukrów prostych), około 15-20% powinno być białka, a 25-40% to tłuszcze. Dodatkowo podkreślają znaczenie jakości tych składników.

Kiedy ułożymy jadłospis dla osoby cierpiącej na cukrzycę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na produkty, które są źródłem błonnika pokarmowego. Eksperci zalecają, aby minimalna dzienna ilość tego składnika wynosiła 25g lub 15g na każde 1000 kcal spożywanych w ciągu dnia.