Bezpieczne zakupy w sieci.

Bezpieczne zakupy w sieci.

Bezpieczne zakupy w sieci.

Zakupy online to niebywała wygoda i oszczędność czasu. Często się także zdarza, że i przede wszystkim produkty oferowane w sieci są o wiele tańsze, niż te w pobliskich, stacjonarnych sklepach. Ewentualne okazje, wyprzedaże i kody rabatowe jeszcze bardziej zachęcają do zakupów w internecie. Popularne serwisy internetowe zapewniają bezpieczeństwo kupującym i wsparcie po zakupie, również podczas rozstrzygania ewentualnych sporów. Nie zawsze jednak da się odzyskać pieniądze za towar, który jak się okazało, jest niezgodny z opisem czy też – w znacznie czarniejszym scenariuszu – takowego towaru w ogóle nie otrzymaliśmy.

Kiedy powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza.

Załóżmy, że poszukujesz określonego przedmiotu. Przeglądasz więc popularne portale aukcyjne, chcąc kupić przedmiot w jak najatrakcyjniejszej cenie. Nic w tym dziwnego, nikt przecież nie chce przepłacać, a wszyscy uwielbiają okazję. Natrafiasz więc na ofertę z niezwykle atrakcyjną ofertą, sprawdzasz opis, zdjęcia – wszystko się zgadza, to jest właśnie to, czego szukasz. Nie wiele się zastanawiając, dokonujesz zakupu. Mijają dni, tygodnie, a towaru jak nie było, tak nie ma. Sprzedawca nie odpowiada na wiadomości ani telefony. Dodajesz dwa do dwóch i już wiesz, że padłeś ofiarą oszusta. Czy można było tego uniknąć? I tak, i nie – wszystko zależy od Twojej czujności. Jeżeli cena zakupionego produktu wydawała się być aż nazbyt atrakcyjna, zaś sam sprzedawca nie posiada żadnych opinii, lub są w większości przytłaczająco negatywne – nic więcej nie trzeba dodawać. Pamiętaj więc o tym, by przed dokonaniem zakupu u sprzedawcy, z którym wcześniej nie miałeś do czynienia, sprawdzić opinie innych kupujących. Jeżeli kupujesz za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, zwróć uwagę na to, czy ogłoszeniodawca nie pisze z łamaną polszczyzną.

Korzystaj z zaufanych portali aukcyjnych.

Popularne portale aukcyjne, takie jak Allegro czy Vinted, zapewniają względnie dobrą ochronę dla kupujących. Wszędzie jednak może trafić się wilk pośród stada owiec, co jest szczególnie częste podczas korzystania z różnego rodzaju grup ogłoszeniowych na social – media. Grupy te cieszą się coraz to większą popularnością. W większości przypadków transakcje za pośrednictwem takich grup odbywają się osobiście. Możesz więc dokładnie obejrzeć swój towar, dzięki czemu zyskasz gwarancję, że wszystko jest z nim w porządku. Szczególnie nie zaleca się wykonywania żadnych płatności sprzedającym na takich grupach. Odzyskanie tych pieniędzy, w przypadku ewentualnego oszustwa, będzie niezwykle trudne i wręcz niemożliwe.