Potrzebujesz opakowania do jedzenia na wynos? Będzie drożej od stycznia 2024

Potrzebujesz opakowania do jedzenia na wynos? Będzie drożej od stycznia 2024

Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia, sprzedawcy będą musieli doliczyć dodatkową opłatę za opakowania jednorazowe, w których dostarczane jest jedzenie na wynos. Ta zmiana wywołuje jednak wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców, którzy nie są pewni, jakie opakowania są objęte tym obowiązkiem i kiedy dokładnie ma on zastosowanie.

Na skutek nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców z kwietnia (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 877) dotyczącej gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej, od początku nowego roku, konsumenci kupujący jedzenie na wynos będą musieli zapłacić więcej za opakowania zawierające tworzywa sztuczne. Zasada ta będzie obowiązywać również dla osób kupujących kawę i inne napoje, nawet jeśli korzystają z automatu do obsługi samodzielnej. Ustawa obejmuje również pojemniki na posiłki przeznaczone do spożycia bez konieczności dalszego podgrzewania czy gotowania.

Wdrożenie unijnej dyrektywy 2019/904, zwanej również Single Use Plastic (SUP), do polskiego prawa od samego początku budziło liczne kontrowersje. Eksperci i zainteresowani podnosili wiele kwestii, w tym brak równoczesnej pracy nad wdrożeniem systemu kaucyjnego, który ostatecznie został przyjęty na końcu kadencji IX parlamentu. Kolejnym zarzutem jest to, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie opublikowało jeszcze rozporządzenia określającego stawki opłaty za produkty jednorazowego użytku. Projekt tego rozporządzenia (nr wykazu: 952) od maja jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ale bez oficjalnych stawek pobieranie opłat za kubki i opakowania jest niemożliwe. Na pytanie DGP o planowaną datę publikacji rozporządzenia, resort klimatu nie odpowiedział.