Plan PGE na budowę 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW do 2026 roku

Plan PGE na budowę 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW do 2026 roku

PGE Energia Odnawialna, należąca do Grupy PGE, zapowiedziała stworzenie 14 nowych farm fotowoltaicznych do 2026 roku. Owe instalacje będą posiadać łączną moc wynoszącą 180 MW. To ambitny plan, którego realizacja zostanie przeprowadzona dzięki umowom podpisanym przez Polską Grupę Energetyczną (PGE). „Zawarcie tych umów na realizację nowych projektów z zakresu energii fotowoltaicznej to istotny krok w kierunku realizacji naszych celów dotyczących rozbudowy mocy produkcyjnych z odnawialnych źródeł energii. Dzięki konsekwentnym inwestycjom, Grupa PGE jest na czele zmian związanych z ekologicznym przekształceniem sektora energetycznego w naszym kraju” – skomentował Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Wśród planowanych farm fotowoltaicznych największe są: PV Kleszczów o mocy 50 MW, PV Wrzosów o mocy 32 MW, PV Srebrzyszcze o mocy 30 MW i PV Jeziórko 3 o mocy 30 MW. Farm PV Kleszczów ma składać się z około 90 tysięcy bifacjalnych modułów i uruchomiona ma zostać do połowy 2025 roku. Znajdować się będzie w sąsiedztwie kopalni węgla brunatnego, na terenie powiatu bełchatowskiego, na działce o powierzchni około 50 ha.

PV Wrzosów, zlokalizowane w województwie lubelskim, powiecie radzyńskim na działce o powierzchni około 42 ha, będzie składać się z ok. 59 tysięcy bifacjalnych modułów. Oczekiwany czas zakończenia tej inwestycji to początek 2026 roku.

Instalacja PV Srebrzyszcze – również w województwie lubelskim – o powierzchni około 30 ha zostanie wyposażona w ok. 45 tysiące bifacjalnych modułów. Planowane zakończenie budowy to koniec 2025 roku.

Na koniec, projekt Jeziórko 3 z mocą 30 MW, który jest kolejnym etapem inwestycji Jeziórko – razem z farmami Jeziórko 1 i Jeziórko 2 o mocy 50 MW każda. Ten etap projektu będzie realizowany w powiecie tarnobrzeskim, województwie podkarpackim i będzie składać się z ponad 56 tysięcy bifacjalnych modułów. Powstanie do połowy 2025 r. na działce o powierzchni około 37 ha.