18 Brytyjczyków, w tym historyk Norman Davies, na rosyjskiej liście sankcyjnej: Kolejne odwetowe działania Moskwy

18 Brytyjczyków, w tym historyk Norman Davies, na rosyjskiej liście sankcyjnej: Kolejne odwetowe działania Moskwy

Rosyjski rząd zdecydował o nałożeniu sankcji na 18 obywateli brytyjskich, wśród których znajdują się zarówno naukowcy i historycy, jak i przedstawiciele służb wojskowych oraz rządu. Informację tę przekazał Reuters, powołując się na źródła wśród urzędników Rosji. Podejmując takie kroki, Moskwa reaguje na to, co sama określa jako „polityka konfrontacyjna”, prowadzona przez Wielką Brytanię.

Lista sankcyjna, która została opublikowana w poniedziałek przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, obejmuje 18 nazwisk. Wśród nich są m.in. historycy specjalizujący się w badaniu historii Rosji i ZSRR – Norman Davies, Orlando Figes, Timothy Garton Ash i James Sherr. Na liście znaleźli się również przedstawiciele brytyjskiego aparatu państwowego i służb wojskowych – m.in. wiceminister obrony James Cartlidge oraz różni dowódcy wojskowi.

Według oficjalnego komunikatu MSZ Rosji, nakładanie sankcji jest odpowiedzią na „konfrontacyjną politykę Londynu” i „demonizowanie Rosji”. Tym samym, 18 osób na tak zwanej „stop-liście” MSZ zostało objętych zakazem wjazdu do Federacji Rosyjskiej.

Te odwetowe działania mają na celu ukaranie tych, którzy – według Moskwy – są zaangażowani w prowadzenie polityki skierowanej przeciwko Rosji oraz promują jej negatywny wizerunek na arenie międzynarodowej.