Minimalistyczna szafa, czyli jaka?

Minimalistyczna szafa, czyli jaka?

Minimalizm w szafie wydaje się być najlepszą opcją dla tych, którzy mają problem z kompletowaniem codziennych stylizacji. Zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się w niemal każdym przypadku. Ważne jest jednak to, aby ubrania bazowe nie były dobrane przypadkowe. Powinny one cechować się wysoką jakością, tak aby pozostały w nienagannym stanie przez długi czas. Należy uwzględnić, że częste pranie może doprowadzić do przedwczesnych uszkodzeń słabych i sztucznych tkanin. Chcesz zbudować swoją garderobę na nowo? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym stanie się to prostsze!

Kompleksowy przegląd szafy

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy w swojej szafie prawdziwe perełki, które posłużą niezawodnie przez kilka następnych sezonów. Nie można również nie wspomnieć o ubraniach typu basic. Ważne jest to, aby wyłonić elementy, które posłużą podczas świadomego budowania garderoby. Prawdopodobnie spora część ciuchów będzie musiała zostać odrzucona. Wiele kobiet przywiązuje się do rzeczy – właśnie dlatego warto jest je zapakować w worki lub schować w miejsca, do których rzadko się zagląda. Jest to korzystna opcja dla tych, którzy z różnych przyczyn nie lubią wyrzucać ubrań. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli dany element garderoby nie był używany przez kilka miesięcy, to nie przyda się w przyszłości.

Sprzedaż niepotrzebnych ubrań

Wyrzucanie ubrań na śmietnik nie jest wskazane. Dotyczy to wyłącznie tekstyliów bardzo zniszczonych, które nie mogą zostać wykorzystane do żadnych celów. Dobrą praktyką jest sprzedaż ciuchów, które są nam zbędne w nowej, minimalistycznej szafie. W dobie internetu nie stanowi to najmniejszego problemu! Wystarczy zarejestrować się na popularnych portalach sprzedażowych, zrobić zdjęcia ubrań oraz podać ich wymiary. Szczegółowe opisy znacząco ułatwiają życie – kupujący wie, czy dana rzecz będzie odpowiednia, a sprzedający nie musi odpowiadać na powtarzające się pytania. Grupy do sprzedaży ubrań można znaleźć również w mediach społecznościowych.

Oddanie ciuchów potrzebującym

Sprzedaż odzieży jest prostym sposobem na to, aby oczyścić szafę ze zbędnych elementów, a jednocześnie odzyskać część gotówki. Nie każdy jednak ma czas oraz ochotę na to, aby zajmować się sprzedażą internetową. W takim przypadku można rozważyć oddanie ciuchów rodzinie lub znajomym. Z pewnością spora część z nich zyska drugie życie! Jeśli nie mamy komu przekazać ubrań, to warto oddać je potrzebującym. W niemal każdej miejscowości znajdują się kontenery PCK. Oprócz tego regularnie przeprowadzane są odbiory zapakowanych tekstyliów. Wystarczy wystawić je przed dom w dniu zbiórki. W okresie letnim tego typu akcje mogą być przeprowadzane nawet kilka razy w miesiącu. Informacji można szukać na oficjalnej witrynie zamieszkiwanej miejscowości.

Określenie typu urody

Wiele osób nie ma pojęcia, czy posiada ciepły, czy chłodny typ urody. Warto jest zwrócić uwagę na kolor żył na rękach – najlepiej sprawdzić go na zewnątrz, gdzie światło nie przekłamuje barw. Ważne jest, aby sprawdzić odcień na całej długości, a nie wyłącznie przy nadgarstkach. Jeśli kolor żył jest zielonkawy, to mamy do czynienia z ciepłym typem urody. Doskonałym wyborem jest m.in. śmietankowa biel, błękit, pastelowy róż. Niebieskie żyły świadczą o chłodnym typie urody. W takim przypadku dobrze celować w śnieżnobiałe odcienie, czerwień, kobalt. Wiadomym jest, że opisywana metoda nie zastąpi profesjonalnej analizy kolorystycznej. Faktem jest jednak to, że tylko nieliczni decydują się skorzystać ze wsparcia fachowca, który odpowiada za przygotowanie kompletnej, spersonalizowanej palety barw pasującej do urody (m.in. koloru włosów, oprawy oczu, karnacji).

Stworzenie listy zakupowej

Szafa minimalistyczna powinna składać się z około 30-40 sztuk ubrań na wszystkie pory roku. Nie należy więc przesadzać z ilością rzeczy. Od przybytku głowa nie boli? Nie w tym przypadku! Relatywnie mała ilość elementów garderoby sprawia, że stylizacje „tworzą się same”. Nie trzeba zastanawiać się, jakie ubrania będą ze sobą pasować. Decydując się na proste, ponadczasowe, uniwersalne fasony i kolory można uniknąć uciążliwych dylematów. Rozsądnie jest postawić na prostotę. Wszelkie ciuchy we wzory (np. kwiaty, grochy, kratę) mogą prezentować się niezwykle efektownie, jednak będą pasować wyłącznie do kilku rzeczy z szafy. Stworzenie listy zakupowej jest niezbędne do tego, aby rozpocząć poszukiwania wysokojakościowych, a zarazem niedrogich ubrań, które będą w stu procentach dopasowane do sylwetki. Nie ma mowy o żadnych kompromisach! Należy odrzucić ubrania, które wymagają przeróbek krawieckich i wzbudzają wątpliwości. Jeśli dany ciuch jest dla nas stworzony, to poczujemy to już podczas przymierzania.

Oryginalne dodatki

Minimalistyczne stylizacje wcale nie muszą być nudne. Nieskomplikowane zestawienia można podkreślić oryginalnymi dodatkami. W tym przypadku również wskazany jest umiar. Zamiast dwudziestu nijakich torebek lepiej jest posiadać trzy modele renomowanych marek. Akcesoria wykonane z certyfikowanych materiałów przetrwają nawet najbardziej intensywne użytkowanie. Nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, ani negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Mogą być systematycznie czyszczone, dzięki czemu nawet po latach będą wyglądać estetycznie. Kobiety chętnie inwestują w dodatki ze skóry naturalnej. Wyróżnia się ona ponadprzeciętnymi właściwościami użytkowymi, jednak jest to surowiec odzwierzęcy. Ostateczna decyzja to kwestia osobistych poglądów. Skóra syntetyczna również może być solidna!