Indeks glikemiczny – klucz do zdrowego życia dla diabetyków i osób na diecie

Indeks glikemiczny – klucz do zdrowego życia dla diabetyków i osób na diecie

Indeks glikemiczny (IG) odgrywa istotną rolę w planowaniu codziennych posiłków dla osób zmagających się z cukrzycą. Jest to wskaźnik, który informuje o szybkości oraz stopniu wzrostu poziomu glukozy we krwi po konsumpcji określonych produktów. Dieta oparta na pokarmach o niskim IG może być też nieoceniona dla osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Istnieją specjalne tabele, które jasno definiują IG poszczególnych pokarmów. Czy jednak lepiej kierować się produktem o niskim czy wysokim indeksie glikemicznym?

Początki idei indeksu glikemicznego wiążą się z badaniami przeprowadzonymi przez Jenkinsa w 1981 roku. Badacz skupił się na analizie wpływu spożycia różnorodnych pokarmów na poziom glukozy we krwi u 62 badanych osób. Uzyskane wyniki posłużyły do stworzenia alternatywnego systemu klasyfikacji pokarmów zawierających węglowodany. Ten system odpowiada na pytanie o efekt glikemiczny – jak intensywny oraz jak szybki będzie wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu konkretnego pokarmu.

Definicja indeksu glikemicznego według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wygląda następująco. IG to pole powierzchni pod krzywą glikemii, które występuje po spożyciu pokarmu dostarczającego 50 g węglowodanów. Jest ono porównywane z obszarem pod krzywą odpowiedzi glikemicznej, która pojawia się po spożyciu tej samej ilości węglowodanów, ale pochodzących z produktu standardowego (glukoza lub białe pieczywo).

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują gwałtowny i intensywny wzrost poziomu glukozy we krwi po ich spożyciu (porcji dostarczającej 50 g węglowodanów przyswajalnych). W przypadku pokarmów o niskim IG reakcja organizmu jest znacznie łagodniejsza i wolniej zachodzi. Indeks glikemiczny staje się więc istotnym narzędziem dla diabetyków pozwalającym na lepsze kontrolowanie stanu zdrowia. Może być też pomocny w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym.