Epidemia bakterii E.coli w Wielkiej Brytanii. Pierwsza ofiara śmiertelna potwierdzona

Epidemia bakterii E.coli w Wielkiej Brytanii. Pierwsza ofiara śmiertelna potwierdzona

Rozważając aktualną sytuację zdrowotną w Wielkiej Brytanii, kraj ten jest obecnie uświadomiony epidemii bakterii E.coli. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez UKHSA, czyli Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia, odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek spowodowany tą infekcją. Aż 122 osoby trafiły do szpitala z powodu tej choroby. Wskazuje się, że źródłem rozprzestrzenienia się tej bakterii były liście sałaty zawarte w niektórych typach kanapeczek pakowanych.

W Anglii dwie osoby straciły życie w okresie 28 dni od momentu, gdy zostały zarażone tym szczepem bakterii. Mimo to, wyniki badań naukowych sugerują, że tylko jedno ze zgony prawdopodobnie jest powiązane z infekcją tym konkretnym szczepem STEC. Dodatkowo podano do wiadomości, że obydwie osoby wcześniej cierpiały na inne choroby i zmarły w maju. Od początku epidemii do placówek szpitalnych na leczenie przyjęto co najmniej 122 osoby.

Po potwierdzeniu, że źródłem epidemii są liście sałaty w niektórych pakowanych kanapkach, zdecydowano o prewencyjnym wycofaniu około 60 różnych produktów ze sklepów. W każdym już potwierdzonym przypadku objawy choroby pojawiły się przed 4 czerwca.

W chwili obecnej, infekcją zarażone są 182 osoby w Anglii, 58 w Szkocji, 31 w Walii oraz cztery w Irlandii Północnej. Według stanu na dzień 25 czerwca, przez ostatni tydzień zgłoszono dodatkowych 19 przypadków zakażenia.

E.coli, nazywane też pałeczką okrężnicy, to bakterie występujące normalnie w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt. Większość jej typów jest bezpieczna dla zdrowia, jednak niektóre mogą wywołać poważne choroby. Szczep STEC O145, który jest przyczyną obecnej epidemii, atakuje wyściółkę jelit.

Objawy zakażenia pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach i mogą obejmować m.in.: biegunkę (czasami mieszaną z krwią), skurcze żołądkowe, gorączkę i wymioty. Chociaż większość osób wraca do zdrowia bez podjęcia leczenia, niektóre grupy, takie jak małe dzieci czy osoby z chorobami współistniejącymi, mogą czuć się znacznie gorzej. Ważne jest, aby podczas choroby spożywać dużo płynów, ponieważ biegunka może prowadzić do odwodnienia.