Dlaczego postanowienia noworoczne są nieskuteczne?
Zacznę chodzić na siłownie, przeczytam minimum 20 książek, nauczę się nowego języka, schudnę 5 kilogramów. To tylko kilka z beznadziejnych postanowień noworocznych, które na pewno znalazły się na liście każdego z nas chociaż raz. Wiesz, że zaledwie 10 % osób realizuje swoje postanowienia noworoczne? Tymczasem prawie 80% z nich poddaje się do końca lutego. Dlaczego postanowienia noworoczne nie są skuteczne? Co powoduje, że tak szybko się poddajemy?
Budujesz cele zamiast drogi
Jednym z najczęstszych podejmowanych błędów postanowień noworocznych jest ich zbyt ogólne określenie. „Schudnę 5 kilogramów” – kiedy? Jak będzie wyglądać twoja droga w tym kierunku? Jakie nawyki musisz wdrożyć do swojego życia, żeby zrealizować ten cel? Zastanawiałeś się nad tym? W osiąganiu sukcesu najważniejsza jest droga. Przeanalizuj i rozbij swoje zbyt ogólne postanowienia na mniejsze działania, które poprowadzą Cię do celu. Zamiast „Schudnę x kilo” napisz „zacznę jeść bardziej regularnie”. „Zacznę chodzić na siłownie” zamień na „zapiszę się na zajęcia fitness raz w tygodniu”. Bardziej szczegółowe postanowienia sprawią, że będziemy je rzeczywiście realizować.
Mierzysz zbyt wysoko i nierealistycznie
Jeżeli nie jesteś osobą aktywną i nigdy nie uprawiałeś żadnego sportu, to postanowienie, że nagle zaczniesz chodzić na siłownie 7 razy w tygodniu i trenować siłowo po dwie godziny jest mało realne. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest schudnięcie 20 kilogramów do wiosny bez skutków wyniszczenia organizmu, to raczej nic z tego. Jeśli do tej pory nie miałeś nawyku czytania książek to założenie, że będziesz czytać 4 książki miesięcznie, szybko zostanie odłożone na półkę. Aby zrealizować postanowienia noworoczne, trzeba zadbać o to, żeby były realne. Zastanów się, co chcesz osiągnąć w następnym roku i realnie oceń swoją rzeczywistość. Jeśli podejdziesz do planowania swoich działań z głową, osiągnięcie celu będzie bardziej możliwe.
Gdy tylko pojawia się przeszkoda – poddajesz się
Upadki i problemy to zmora każdego z nas, kiedy pragniemy zmienić swoje życie. Niestety żyjemy w takich czasach, gdzie chcemy mieć wszystko szybko, sprawnie i bezproblemowo. Tymczasem zmiany potrzebują czasu, a prawdziwe sukcesy nie przychodzą łatwo. Wszystkie osoby, które osiągnęły coś w swoim życiu były na twoim miejscu i zdecydowali się podjąć działania i płacić za ich cenę. Ustal swój wymarzony cel i spisz wszystkie trudności, które mogą spotkać Cię na drodze, a następnie zastanów się, czy na pewno w tym roku uda Ci się pokonać wszystkie przeszkody. Nie musisz osiągnąć celu w tym roku, ale możesz coś zmienić, aby być coraz bliżej.
Nie wyciągasz wniosków
Brak efektów z wykonywanej pracy często wynika z tego, że nie wyciągamy wniosków z naszego działania. Prowadzenie analizy naszych aktywności to klucz do ich efektywności. Wiele osób myśli, że jest to zbędne albo interpretuje swoje działania w głowie. To nie to samo. Jeżeli ćwiczyć ciężko już ponad miesiąc a nadal nie widzisz żadnych efektów, zastanów się, co może być tego powodem. Może wykonujesz ćwiczenia nieprawidłowo? Nagraj się podczas któregoś treningu, przeanalizuj wszystkie wykonane błędy oraz wyciągnij wnioski!
Postanowienia noworoczne są skuteczne zazwyczaj przez pierwsze dwa tygodnie. Niestety ważna jest systematyczność, upór i dążenie do celu