Dlaczego postanowienia noworoczne są nieskuteczne? 

Dlaczego postanowienia noworoczne są nieskuteczne? 

Zacznę chodzić na siłownie, przeczytam minimum 20 książek, nauczę się nowego języka, schudnę 5 kilogramów. To tylko kilka z beznadziejnych postanowień noworocznych, które na pewno znalazły się na liście każdego z nas chociaż raz. Wiesz, że zaledwie 10 % osób realizuje swoje postanowienia noworoczne? Tymczasem prawie 80% z nich poddaje się do końca lutego. Dlaczego postanowienia noworoczne nie są skuteczne? Co powoduje, że tak szybko się poddajemy?

Budujesz cele zamiast drogi

Jednym z najczęstszych podejmowanych błędów postanowień noworocznych jest ich zbyt ogólne określenie. „Schudnę 5 kilogramów” – kiedy? Jak będzie wyglądać twoja droga w tym kierunku? Jakie nawyki musisz wdrożyć do swojego życia, żeby zrealizować ten cel? Zastanawiałeś się nad tym? W osiąganiu sukcesu najważniejsza jest droga. Przeanalizuj i rozbij swoje zbyt ogólne postanowienia na mniejsze działania, które poprowadzą Cię do celu. Zamiast „Schudnę x kilo” napisz „zacznę jeść bardziej regularnie”. „Zacznę chodzić na siłownie” zamień na „zapiszę się na zajęcia fitness raz w tygodniu”. Bardziej szczegółowe postanowienia sprawią, że będziemy je rzeczywiście realizować.  

Mierzysz zbyt wysoko i nierealistycznie

Jeżeli nie jesteś osobą aktywną i nigdy nie uprawiałeś żadnego sportu, to postanowienie, że nagle zaczniesz chodzić na siłownie 7 razy w tygodniu i trenować siłowo po dwie godziny jest mało realne. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest schudnięcie 20 kilogramów do wiosny bez skutków wyniszczenia organizmu, to raczej nic z tego. Jeśli do tej pory nie miałeś nawyku czytania książek to założenie, że będziesz czytać 4 książki miesięcznie, szybko zostanie odłożone na półkę. Aby zrealizować postanowienia noworoczne, trzeba zadbać o to, żeby były realne. Zastanów się, co chcesz osiągnąć w następnym roku i realnie oceń swoją rzeczywistość. Jeśli podejdziesz do planowania swoich działań z głową, osiągnięcie celu będzie bardziej możliwe.  

Gdy tylko pojawia się przeszkoda – poddajesz się

Upadki i problemy to zmora każdego z nas, kiedy pragniemy zmienić swoje życie. Niestety żyjemy w takich czasach, gdzie chcemy mieć wszystko szybko, sprawnie i bezproblemowo. Tymczasem zmiany potrzebują czasu, a prawdziwe sukcesy nie przychodzą łatwo. Wszystkie osoby, które osiągnęły coś w swoim życiu były na twoim miejscu i zdecydowali się podjąć działania i płacić za ich cenę. Ustal swój wymarzony cel i spisz wszystkie trudności, które mogą spotkać Cię na drodze, a następnie zastanów się, czy na pewno w tym roku uda Ci się pokonać wszystkie przeszkody. Nie musisz osiągnąć celu w tym roku, ale możesz coś zmienić, aby być coraz bliżej. 

Nie wyciągasz wniosków

Brak efektów z wykonywanej pracy często wynika z tego, że nie wyciągamy wniosków z naszego działania. Prowadzenie analizy naszych aktywności to klucz do ich efektywności. Wiele osób myśli, że jest to zbędne albo interpretuje swoje działania w głowie. To nie to samo. Jeżeli ćwiczyć ciężko już ponad miesiąc a nadal nie widzisz żadnych efektów, zastanów się, co może być tego powodem. Może wykonujesz ćwiczenia nieprawidłowo? Nagraj się podczas któregoś treningu, przeanalizuj wszystkie wykonane błędy oraz wyciągnij wnioski! 

Jeden komentarz o “Dlaczego postanowienia noworoczne są nieskuteczne? 

  1. Postanowienia noworoczne są skuteczne zazwyczaj przez pierwsze dwa tygodnie. Niestety ważna jest systematyczność, upór i dążenie do celu

Comments are closed.