Dieta SIRT (sirtfood): zdrowa odżywianie dla dobrego samopoczucia i długowieczności

Dieta SIRT (sirtfood): zdrowa odżywianie dla dobrego samopoczucia i długowieczności

Od wielu lat, ludzie usilnie poszukują idealnej diety, która w naturalny sposób wpłynie na poprawę samopoczucia, utrzymanie prawidłowej masy ciała i promowanie długowieczności. W tym kontekście, dieta SIRT, inaczej zwana dietą sirtfood, zdobywa coraz większe uznanie. Stworzyli ją dwaj brytyjscy naukowcy zajmujący się dietetyką. Ich koncepcja, choć relatywnie nowa, zasługuje na uwagę ze względu na unikalny podejście do żywienia. Wyróżnikiem diety SIRT jest to, że pozwala na spożycie wina i czekolady!

Nazwa „dieta SIRT” pochodzi od specjalnych białek zwanych sirtuinami. Te białka są naukowcom znane od kilkunastu lat i są ściśle związane z procesami metabolicznymi oraz wzrostem i odnawianiem komórek. Specjaliści sugerują, że sirtuiny mogą wpływać na długowieczność i proces odchudzania, ponieważ ich aktywacja prowadzi do korzystania z zapasów energetycznych zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Chude osoby mają więcej aktywnych sirtuin, co wiąże się z większą ilością tak zwanej brunatnej tkanki tłuszczowej. Sirtuiny mogą również wpływać na zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę, hormon obniżający stężenie glukozy we krwi.

Badania wykazały, że ograniczenie kalorii w diecie wpływa na zwiększenie aktywności sirtuin. Więc dieta odchudzająca może przyczynić się do aktywacji procesów odnowy komórek i potencjalnie wpłynąć na długowieczność. Twórcy diety SIRT wierzą, że lekkie obniżenie kaloryczności diety oraz włączenie określonych produktów żywnościowych, mogą działać jako „uzdrawiające czynniki stresowe”.

Podstawowe zasady diety SIRT są zbieżne z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych, ale nie krótszych niż 1,5 godziny. Pierwszy tydzień diety SIRT powinien zawierać codziennie 1000 kcal, zalecane są posiłki w formie 3 koktajli i jednego stałego dania.