Dieta norweska jako dwutygodniowy plan odchudzania: przegląd zasad, potraw i skutków

Dieta norweska jako dwutygodniowy plan odchudzania: przegląd zasad, potraw i skutków

W świecie diet, gdzie dominowały do niedawna dieta kopenhaska i Dukan, pojawia się dieta norweska. Jest to program żywieniowy trwający dwa tygodnie, mający na celu obniżenie masy ciała. Podobnie jak inne diety stosowane przez określony czas, dieta norweska opiera się na eliminacji pewnych produktów spożywczych i utrzymaniu niskiego poziomu kalorii. Jakie są szczegółowe zasady diety norweskiej? Czy ten sposób żywienia jest rzeczywiście skuteczny w odchudzaniu? Jak wygląda zalecany jadłospis w ramach tej diety?

Mówiąc o diecie norweskiej, mówimy o typie monodiety, którego głównym celem jest szybki spadek masy ciała. Twierdzi się, że stworzyli go specjaliści z Oslo, jednak nie udało się potwierdzić tego faktu. Dieta ta jest restrykcyjna i powinna być stosowana tylko przez 14 dni. Ze względu na duże ograniczenia żywieniowe, nie jest powszechnie rekomendowana przez dietetyków. Zasady diety są niezmiennne – jakiekolwiek odstępstwa od nich oznaczają konieczność rozpoczęcia całego procesu od początku.

Jadłospis w ramach diety norweskiej opiera się głównie na jajkach i grejpfrutach. Powinno się spożywać trzy posiłki dziennie, a zalecana ilość płynów wynosi od 2 do 3 litrów. Kluczowe założenie diety mówi, że tłuszcze i węglowodany nie powinny być łączone w jednym posiłku. Teoria ta zakłada kontrolę apetytu i pobudzenie metabolizmu, co ma przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak aktualne badania naukowe nie potwierdzają tych twierdzeń.

Dieta norweska jest charakterystyczna ze względu na ograniczoną liczbę dozwolonych produktów spożywczych. Dozwolone są jabłka, grejpfruty, naturalny jogurt, pełnoziarniste pieczywo, jajka gotowane na twardo lub miękko, suszone przyprawy, pieprz, ziele angielskie, gotowane mięso wołowe, wieprzowe, jagnięce, drób i chude ryby oraz warzywa liściaste, pomidory, ogórki zielone, ogórki kiszone, rzodkiewki i seler naciowy. W przypadku napojów zalecane są ziołowe napary, woda niegazowana oraz słaba kawa lub herbata.

Z kolei dieta norweska wyklucza takie produkty jak ryż, oleje, kasze, masło, majonez, słodycze, ziemniaki, margaryna, tłuste produkty mleczne, słone przekąski, smażone mięsa, przetwory mięsne, rośliny strączkowe, produkty z białej mąki, a także wysoko przetworzone produkty i większość owoców. W przypadku napojów niedozwolone są soki, alkohol, napoje energetyczne, mocna kawa i herbata oraz słodzone napoje gazowane.

Dieta ta wiąże się również z ograniczeniami w spożywaniu warzyw. Dozwolone są głównie warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Mogą one być obrabiane termicznie lub spożywane na surowo. Ważne jest jednak to, że powinny być spożywane bez dodatku tłuszczu. Warzywa można jeść jako zupę jarzynową, na parze, gotowane lub jako konserwowe lub kiszone warzywa. Można z nich również przygotować surówkę, na przykład z selera naciowego, szpinaku i pomidorów.