Brokuły – bogate źródło składników odżywczych i ich wpływ na zdrowie

Brokuły – bogate źródło składników odżywczych i ich wpływ na zdrowie

Niezwykle zdrowe warzywo, jakim są brokuły, należy do rodziny krzyżowych. Pierwotnie pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, gdzie było znane i cenione już w czasach starożytnych. W Polsce brokuły zaczęto uprawiać dopiero na początku XX wieku. Ich wartość odżywcza wynika z zawartości dużej ilości ß-karotenu, witamin z grupy B i C, a także minerałów i błonnika pokarmowego. Są idealnym dodatkiem do różnych dań, ale mogą również stanowić samodzielną przekąskę.

Brokuły mogą być podawane na wiele sposobów, co czyni je wszechstronnym składnikiem kulinarnym. Idealnie komponują się w sałatkach, zapiekankach czy zupach. Stanowią ciekawy dodatek do sosów, koktajli czy warzywnych potrawek. Atutem jest również łatwa dostępność brokułów przez cały rok, zarówno w formie świeżej, jak i mrożonej. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na ich kolor – powinien być zielony lub nieco fioletowy. Zabrudzenie na żółto sugeruje, że warzywo jest przejrzałe.

Brokuły to skarbnica wielu składników odżywczych. W przeciwieństwie do innych warzyw, charakteryzują się one wysoką zawartością białka (2,82g/100g), dużej ilości błonnika pokarmowego (2,6g/100g) i niewielkiej ilości tłuszczu (0,37g/100g). Są też cennym źródłem chromu (12μg/100g) i manganu (0,21mg/100g), magnezu (21mg/100g), fosforu (66mg/100g), wapnia (47mg/100g), cynku (0,41mg/100g) i żelaza (0,73mg/100g). Znajdziemy w nich również potas – około 316mg na 100g produktu.

W brokułach obecne są także fitozwiązki takie jak luteina, zeaksantyna i flawonoidy – kemferol, kwercetyna oraz sulforafan. Luteina i zeaksantyna pozytywnie wpływają na zdrowie wzroku i pomagają zapobiegać wielu zaburzeniom narządu wzroku, np. zwyrodnieniu plamki żółtej. Kemferol i kwercetyna działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a sulforafan wspomaga usuwanie toksyn oraz substancji kancerogennych.

Mimo licznych korzyści zdrowotnych, brokuły mogą zawierać składniki antyodżywcze zwane goitrogenami, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy poprzez wiązanie się z jodem. Dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zachować ostrożność, spożywając brokuły nie częściej niż raz w tygodniu. Wartym podkreślenia jest fakt, że obróbka termiczna może zredukować ilość goitrogenów w brokułach o około 30 proc.