Zrozumieć bulimię: Przyczyny, objawy i metody leczenia zaburzeń odżywiania

Zrozumieć bulimię: Przyczyny, objawy i metody leczenia zaburzeń odżywiania

Bulimia, znana również jako żarłoczność psychiczna w języku medycznym, jest jednym z powszechnych zaburzeń odżywiania. Wszyscy znamy ten obraz – osoby, które niekontrolowanie spożywają jedzenie, a następnie celowo wywołują u siebie wymioty, będąc skoncentrowanymi na swojej wadze. Ale czy jest to pełny obraz bulimii? Czym bywa naprawdę spowodowane to zaburzenie i jakie są metody jego leczenia? Ten popularny temat wciąż budzi wiele pytań.

Bulimia to często spotykane zaburzenie odżywiania, zaraz obok anoreksji. Inna nazwa tego schorzenia to bulimia nervosa lub żarłoczność psychiczna. Charakteryzuje się ona niekontrolowanymi epizodami przejadania się, które prowadzą do poczucia winy u pacjenta i skutkują celowym wywoływaniem wymiotów (nawet kilkanaście razy na dobę) lub innymi metodami pozbywania się zjedzonego jedzenia. Pacjenci stosują różne środki przeczyszczające, diuretyki, lewatywy, ekstremalne diety, prowadzą posty, a także intensywnie ćwiczą (tzw. bulimia sportowa, nazywana również atletyczną, to odmiana bulimii, która nie wiąże się z wywoływaniem wymiotów).

Te zaburzenia odżywiania najczęściej dotyczą kobiet. Szacuje się, że około 1% dorosłych kobiet cierpi na bulimię.

Osoby zmagające się z tą chorobą, przeważnie młode kobiety, są nieustannie skoncentrowane na jedzeniu. Mają nieodparte pragnienie jedzenia i jednocześnie paniczny strach przed przybraniem na wadze, szczególnie wskutek spożycia tuczących potraw. Nie potrafią powstrzymać się przed jedzeniem, często w dużych ilościach. Jednocześnie przekroczenie pewnego, samodzielnie ustalonego limitu wagi ciała jest dla nich nie do przyjęcia.

Bulimia dotyka również od 1 do 4% dzieci i nastolatków. Najczęściej diagnozowana jest między 18. a 25. rokiem życia. Aby móc zdiagnozować bulimię, konieczne jest zaobserwowanie co najmniej dwóch epizodów objadania się tygodniowo przez okres trzech miesięcy. Osoby cierpiące na bulimię mają tendencję do postrzegania siebie jako osoby otyłe i przejawiają silny strach przed przybraniem na wadze.