Zielony trawnik latem i zimą.

Zielony trawnik latem i zimą.

Sztuczna trawa ogrodowa początkowo miała nieco inne przeznaczenie. Służyła jako nawierzchnia sportowa. Powstała w USA w latach 60. XX wieku. Utrzymanie prawdziwej trawy na boiskach piłkarskich stało się ogromnym wyzwaniem. Pochłaniało to sporo czasu i pieniędzy. Postanowiono wobec tego ułatwić sobie zadanie i zaczęto opracowywać technologie mające na celu stworzyć sztuczną trawę. Oczywiście nie udało się za pierwszym razem zrobić idealnej murawy, ale eksperymentowano z materiałami i technikami produkcji, aż w końcu pojawiła się trawa z włókien nanofilowych i w wersji fibrylowanej. Sztuczna trawa ma wiele zalet i szerokie zastosowanie.

Czy założenie trawnika ze sztucznej trawy będzie dobrym pomysłem?

Sztuczna trawa do ogrodu to coraz częstszy wybór. Wynika to z wielu zalet tego rozwiązania. Wygląda bardzo efektownie, jak gładko przycięty i soczyście zielony trawnik. Można liczyć na naturalny efekt. Założenie trawnika sztucznej trawy jest tańszym rozwiązaniem niż prawdziwego. Nie trzeba czekać aż trawa wykiełkuje, regularnie jej podlewać i odchwaszczać. Znika też potrzeba nawożenia, wypełniania powstałych ubytków. Sztuczna trawa nie zostanie zaatakowana przez szkodniki. Jest odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego. Nie zaszkodzą jej niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zachowa swoje pierwotne piękno nawet po zimie. Można też mówić o dobrej przepuszczalności wody. Sztuczna trawa jest obecnie powszechnie dostępna. Można zamówić ją przez internet lub kupić w pobliskim markecie budowlanym. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów. Sztuczna trawa może być puszysta, krótka lub z dłuższymi włóknami. Łatwy montaż, uniwersalność, przystępna cena i nieskomplikowana pielęgnacja to kolejne zalety. Utrzymanie w czystości sztucznej murawy jest niezwykle proste i wręcz bezwysiłkowe. Wystarczy przejechać po trawie odkurzaczem. Można ją czyścić podobnie jak zwykłą wykładzinę, czyli przy użyciu wody z dodatkiem delikatnego detergentu.

Szybki sposób na piękną murawę w przydomowym ogrodzie

Sztuczna trawa rewelacyjnie sprawdza się w przydomowym ogrodzie, na tarasie i balkonie. Ne trzeba mieć specjalnych narzędzi ani umiejętności, aby samodzielnie zamontować syntetyczny trawnik. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Zaletą sztucznej trawy jest to, że można ją kłaść bezpośrednio na kostkę brukową, płyty betonowe, płytki ceramiczne i nawet deski. Wystarczy że powierzchnia będzie wyrównana i sucha, aby móc przystąpić do położenia sztucznej wykładziny. Nie ma problemu z jej docinaniem, co pozwala na idealne wypełnienie każdej wolnej przestrzeni. Rolkę z trawą trzeba oczywiście rozłożyć na płaskiej powierzchni, po czym zaznaczyć miejsce przecięcia i można już wycinać ostrym nożykiem preferowany kształt. Na koniec pozostaje przymocować idealnie dopasowaną wykładzinę do podłoża. Można użyć do tego taśmy dwustronnej, jest tania i powszechnie dostępna. Jeśli jednak komuś zależy na czymś bardziej trwałym, to zaleca się przykleić sztuczną trawę klejem poliuretanowym. W sprzedaży znajdują się specjalne preparaty przeznaczone do przyklejania wykładziny ze sztucznej trawy.