Zarobki w IT wciąż idą w górę! Ponad 10 tys. miesięcznie to standard

Zarobki w IT wciąż idą w górę! Ponad 10 tys. miesięcznie to standard

Według najnowszych badań No Full Jobs polscy programiści zarabiają bardzo dobrze. Różnica zarobków już w latach 2016 a 2017 rokiem wynosiła około 7% wzrostu. Na stanowiskach full stack developerów – znających się na wszystkim programistów zarobki są większe około 10%. Sektor IT jest najbardziej perspektywicznym i poszukiwanym na rynku pracy. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na programistów na polskim rynku pracy. Pojawiają się coraz lepsze oferty pracy, w związku, z czym są lepiej płatne.

Opłacalne języki programowania

W 2018 roku na najwyższe zarobki mogli liczyć Scala Deweloperzy, których średnie wynagrodzenie wynosiło około 13 000 złotych.  Specjaliści języków Java, Angular i Python mogli liczyć na wynagrodzenie powyżej 12 500 zł, gdyż pensje ich wzrosły aż od 6% do 10% w skali roku. Na najwyższe podwyżki mogli liczyć PHP Developerzy, których podwyżka wynosiła 12% i pensja wynosiła w granicach 8-12 tysięcy złotych brutto.  

Języki programowania z tradycją

Java i JavaScript są najpopularniejszymi technologicznymi rozwiązaniami na polskim rynku, a także światowym. Na tendencję wzrostową zarobków, która utrzymuje się od kilku lat, wpływa jednak kilka czynników. Głównym powodem jest fakt, że JavaScript jest jedynym językiem wspieranym przez wszystkie przeglądarki. Dodatkowo coraz to częściej używany jest w zastosowaniach back-end oraz aplikacjach mobilnych.  Java zaś jest językiem, których istnieje na rynku od ponad 20 lat. Jest on stabilną wirtualną maszyną wykorzystywaną przede wszystkim w platformach aplikacyjnych, które mają zastosowanie biznesowe, bądź jako chmura obliczeniowa.

Forma zatrudnienia programistów

Programiści najczęściej i najchętniej zatrudnieni są na podstawie umowę B2B. W 2019 roku taka forma współpracy wynosiła aż 60% ogłoszeń. Z raportu również wynika, że zarobki osób na umowach o pracę wynosiły w granicach od 8 tysięcy złotych do 13 tysięcy złotych, a osób o umowę B2B od 11 tysięcy złotych do 16 tysięcy złotych.

Zarobki ciągle rosną – specjaliści poszukiwani

W branży IT poszukiwani są przede wszystkim specjaliści, którzy posiadają kilkuletnie doświadczenie. Dla osób początkujących – juniorów jest zaledwie 12% ogłoszeń ofert pracy. Popyt jest głównie na midów oraz seniorów, którzy pracują nad backendem. Według statystyk oraz ciągłego zapotrzebowania w Polsce programistów można stwierdzić, że jest to zawód przyszłościowy. Warto również zwrócić na specjalizację w tej dziedzinie, gdyż od tego zależne jest wynagrodzenie.

Zależność miasta i wynagrodzenia

Aspektem warunkującym kwotę wypłaty programisty jest miasto, a właściwie lokalizacja pracy. Według statystyk No Full Job w Warszawie na umowie B2B programiści zarabiają najwięcej i wynoszą one w przedziale 14-19 tysięcy złotych netto. Na drugim miejscu znajdują się programiści (B2B) we Wrocławiu, których wynagrodzenie wynosi 12-17 tysięcy złotych Kolejno Łódź (12-17 tysięcy złotych oraz Kraków (12-19 tysięcy złotych). Najsłabiej w rankingu wypady miasta: Poznań (9-15 tys. zł) oraz Śląsk (10-15 tys. zł).