Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tężyczce – objawy, przyczyny i metody leczenia

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tężyczce – objawy, przyczyny i metody leczenia

Tężyczka, choć często mylona z tężcem, nie jest chorobą zaraźliwą. Jest to stan patofizjologiczny, który charakteryzuje się pewnymi symptomami podobnymi do tych obserwowanych przy tężcu. Diagnostyka tężyczki nie należy do najprostszych zadań medycznych, a ustalenie prawidłowej przyczyny jej wystąpienia może wymagać sporo czasu.

Brakuje oficjalnych statystyk określających częstość występowania tężyczki w populacji. Problem ten jest wieloczynnikowy i trudno go jednoznacznie sklasyfikować. Tężyczka jest jednak ważnym kryterium diagnostycznym pozwalającym na zrozumienie przyczyn wielu poważnych chorób szeroko rozpowszechnionych na całym świecie.

Tężyczka to stan, w którym dochodzi do niekontrolowanego i nadmiernego skurczu mięśni. W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania, tężyczka może objawiać się jako skłonność do skurczów odczuwanych w różnych częściach ciała o zróżnicowanym nasileniu lub jako bardziej drastyczne epizody. Do najpoważniejszych objawów tężyczki należą: wymioty, konwulsje, silne bóle, drgawki, a nawet niewydolność serca.

Symptomy tężyczki mogą obejmować również spazmy strun głosowych powodujące trudności w mówieniu i oddychaniu oraz uczucie mrowienia w stopach, dłoniach lub wokół ust. W łagodniejszych przypadkach tężyczki, obserwuje się także takie objawy jak:

  • Objaw Chvostka – nagły skurcz mięśni mimicznych twarzy;
  • Objaw Lusta – gwałtowny skurcz mięśni strzałkowych z przyciągnięciem stopy;
  • Objaw Trosseau – odruch zaciśnięcia dłoni pod wpływem ucisku i wygięcie jej w łuk skierowany ku nadgarstkowi przy jednoczesnej blokadzie palców;
  • Objaw Erba – charakteryzujący się zwiększoną reaktywnością mięśni na stymulację prądem galwanicznym.