Właściwości zdrowotne pieprzu czarnego – popularnej przyprawy o korzeniach indyjskich

Właściwości zdrowotne pieprzu czarnego – popularnej przyprawy o korzeniach indyjskich

Pieprz czarny, który tak chętnie dodajemy do naszych potraw, pochodzi z rośliny rodem z południowo-wschodnich Indii. Obecnie uprawia się go na terenie wielu krajów o klimacie tropikalnym. Suszone owoce tej rośliny to nic innego jak dobrze nam znany pieprz przyprawowy. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jakie zdrowotne korzyści może przynieść spożywanie pieprzu czarnego?

Jest on ceniony ze względu na swoje właściwości od tysiącleci. Pieprz czarny, będący źródłem olejków eterycznych i alkaloidu o nazwie piperyna, był wykorzystywany jako przyprawa już 50 tys. lat p.n.e. W Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie handel pieprzem zaczął się rozwijać około 2000 lat p.n.e., co świadczy o jego długiej i bogatej historii.

Często zadajemy sobie pytanie: Czy pieprz jest zdrowy? Otóż, pieprz czarny uchodzi za niezwykle korzystny dla naszego organizmu. Posiada on wiele cennych właściwości leczniczych. Jest silnym antyoksydantem, ale to nie wszystko. Wykazuje także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwastmatyczne czy przeciwwymiotne. To jednak jeszcze nie koniec – działa również przeciwreumatycznie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie.