Przyczyny wypadania włosów i sposoby na jego zapobieganie

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na jego zapobieganie

Problem wypadania włosów może mieć różnorodne przyczyny, począwszy od tymczasowego osłabienia organizmu, a skończywszy na poważniejszych schorzeniach wymagających konsultacji medycznej. Jeżeli zauważasz, że Twoje włosy stają się coraz rzadsze, konieczne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny tego stanu. Tylko w ten sposób jest możliwe skuteczne rozwiązanie problemu.

Należy pamiętać, że naturalnym procesem związanym z cyklem życia włosa jest jego wypadanie. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy liczba włosów traconych na dobę przekracza 100. Choć dokładne policzenie straconych włosów byłoby utrudnione, czy nawet niemożliwe, warto zwrócić uwagę na pewne sygnały. Alarmującym objawem powinna być sytuacja, gdy po czesaniu pozostaje na szczotce znacznie więcej włosów niż wcześniej, a skóra głowy staje się widoczna pod coraz rzadziej rozmieszczonymi pasmami, zwłaszcza przy przedziale. W takim przypadku warto skonsultować problem ze specjalistą – dermatologiem.

Łysienie androgenowe to najczęściej spotykana przyczyna wypadania włosów, zwłaszcza u mężczyzn. Jest to zjawisko polegające na negatywnej reakcji mieszków włosowych na dihydrotestosteron, pochodną testosteronu. Mieszki pod wpływem tej substancji stają się słabe, a z upływem czasu mogą nawet całkowicie zanikać. Łysienie androgenowe często ma podłoże genetyczne i może postępować wraz z wiekiem. U kobiet objawia się przede wszystkim przerzedzeniem włosów, natomiast u mężczyzn może prowadzić do całkowitego wyłysienia.

Warto jednak zwrócić uwagę, że łysienie androgenowe nie jest jedynym czynnikiem prowadzącym do utraty włosów. Istnieje wiele innych przyczyn, takich jak:

  • zaburzenia hormonalne;
  • wahania poziomu hormonów;
  • niewłaściwie zbilansowana dieta;
  • wpływ długotrwałego stresu i zmęczenia;
  • niedobory istotnych składników odżywczych;
  • choroby i przyjmowane leki;
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy.