Przyczyny kłopotów z oddychaniem – od nerwicy po zaburzenia różnych systemów i organów

Przyczyny kłopotów z oddychaniem – od nerwicy po zaburzenia różnych systemów i organów

Niebezpiecznym objawem, który często niepokoi pacjentów, są problemy z oddychaniem. Opisywane są one na różne sposoby – jako trudności w oddychaniu czy problemy ze złapaniem oddechu. Szczególnie alarmujące jest nagłe pojawienie się takich trudności w znacznym stopniu. Trudności w oddychaniu mogą mieć zróżnicowane przyczyny, począwszy od nerwicy aż po zaburzenia funkcjonowania różnych układów i organów.

Duszność to objaw, który może występować w wielu różnych chorobach i przybierać różne formy. Dlatego też w medycynie stosuje się klasyfikację duszności według określonych kryteriów. Najczęściej wykorzystywane kryteria to czas trwania (duszność ostra lub przewlekła – problemy z oddychaniem mogą być krótkotrwałe lub utrzymywać się przez wiele dni), przebieg (duszność może występować napadowo lub stale utrzymywać się na tym samym poziomie), nasilenie (zależnie od tego, czy trudności z oddychaniem występują podczas spoczynku czy są związane z aktywnością fizyczną) oraz pozycja ciała, w której występuje duszność (leżącej lub stojącej/siedzącej).

W celu oceny nasilenia zaburzeń oddychania lekarze stosują różne skale, takie jak mMRC lub NYHA. Pozwalają one na obiektywne ocenienie wpływu objawów na funkcjonowanie pacjenta.

Kłopoty z oddychaniem mogą być wynikiem wielu różnych rodzajów zaburzeń. Przyczyną mogą być zarówno choroby układu oddechowego, układu krążenia, jak również zatrucia czy nieprawidłowości metabolizmu komórkowego.