Poszukiwanie pracy a sprawdzanie opinii o pracodawcy

Poszukiwanie pracy a sprawdzanie opinii o pracodawcy

Wiele osób poszukując nowej pracy mało kiedy zagłębia się w takie szczegóły, jak przeczytanie opinii byłych pracowników o danym pracodawcy. Jest to oczywiście błędem, ponieważ może to nam już na starcie pomóc w określeniu tego, czy o pracę w danej firmie jest sens się starać. Jak sprawdzić opinię o danym pracodawcy i na co warto zwracać uwagę?

Gdzie można znaleźć opinię o pracodawcy?

Opinie byłych pracowników o danej firmie można bez większego problemu znaleźć w sieci. Istnieje wiele portali i serwisów, które zajmują się tylko i wyłącznie gromadzeniem takich opinii, jak i udostępnianiem możliwości ich wystawienia. Chcąc uzyskać dostęp do wspomnień i refleksji byłych pracowników, najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę frazę „Opinie o XXX”.

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że negatywne opinie o danej firmie mogą być działaniem konkurencji, która w ten sposób stara się przedstawić ją w negatywnym świetle. Równie istotne jest zwracanie uwagi na stosunek ocen negatywnych do pozytywnych. Widząc w większości negatywne komentarze, od razu wiemy, z jaką firmą mamy do czynienia. Jeżeli jednak zauważamy tylko i wyłącznie oceny pozytywne – to również powinno dać nam do myślenia, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że takowe opinie mogły zostać wystawione przez samego pracodawcę.