Nagła utrata wagi – kiedy należy reagować?

Nagła utrata wagi – kiedy należy reagować?

Odżywiasz się tak samo, a tracisz na wadze? To nie jest dobry znak. Czasami bezwysiłkowy spadek wagi jest powodem zadowolenia. Może wynikać on z nadmiernego w ostatnim czasie stresu. Jeżeli jednak utrata wagi jest duża i stale się utrzymuje, nie należy jej bagatelizować. Nagłe chudnięcie może być przyczyną poważnych schorzeń. Jakie choroby może sygnalizować niespodziewany spadek masy ciała?

Cukrzyca typu I

Wyróżniamy kilka typów cukrzycy, najczęściej jednak mówi się o typie I i II. Różnią się one  przebiegiem, leczeniem oraz przyczyną. Cukrzyca typu I charakteryzuje się brakiem zdolności wydzielania insuliny przez trzustkę. Nie jest ona zależna od naszego stylu życia, zazwyczaj ma podłoże genetyczne.  Jeżeli nagła utrata wagi łączy się z nadmiernym uczuciem pragnienia, częstym oddawaniem moczu, zaburzeniami widzenia, silnym uczuciem zmęczenia oraz swędzeniem w miejscach intymnych należy wybrać się do lekarza. Cukrzyca typu 1 rozwija się w bardzo szybkim tempie, a objawy mają ostry charakter. Pojawia się u osób do 30 roku życia, dlatego nazywana jest cukrzycą młodzieńczą.  

Nadczynność/niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się częściej u kobiet. Charakteryzuje się niedoborem hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczycy T3 i T4. Natomiast nadmiar tych hormonów jest przyczyną nadczynności tarczycy. Hormony tarczycowe wpływają na metabolizm, stąd objawia się dużymi wahaniami masy ciała. Zwykle w przebiegu tarczycy spowalnia się przemiana materii i chory przybiera na wadze, aczkolwiek utrata wagi też jest jedną z przyczyn tarczycy, zwłaszcza przy nadczynności. Jeżeli przy utracie wagi występuje zwiększona potliwość, częste oddawanie stolca, brak apetytu, duszności, kołatanie serca, słaba kondycja włosów oraz osłabienie mięśni należy skonsultować się z lekarzem.

Depresja

Jest to poważna choroba o podłożu psychicznym, której nie można lekceważyć. Nie leczona depresja prowadzi do większych zaburzeń psychicznych, a nawet do śmierci. Wyróżniamy objawy psychologiczne: obniżony nastrój, brak energii, utrata zainteresowań i chęci podejmowania jakichkolwiek działań, niskie poczucie własnej wartości. Oprócz objawów zachodzących w nas samych występują też objawy somatyczne, związane z ciałem i ze zdrowiem: bóle głowy, brzucha, zaburzenia snu, cyklu miesiączkowego oraz życia seksualnego. W przypadku depresji układ pokarmowy działa nieprawidłowo, stąd zauważa się u osób chorych nagły spadek wagi. Zwłaszcza że osoby chore na depresję często mają obniżony apetyt. Jeżeli obok chudnięcia towarzyszą wymienione wyżej objawy, należy skorzystać z pomocy psychologa.

Ryzyko nowotworu

W przypadku nowotworu spadek masy ciała jest objawem rokującym chorobę. Niestety wiele z nas nie reaguje wystarczająco wcześnie i zazwyczaj konsultują się z lekarzem, kiedy oprócz chudnięcia występują inne objawy. Czasami drastyczny spadek masy ciała pojawia się na pierwszych etapach rozwoju nowotworu np.: rak trzustki. Wśród wszystkich nowotworów wyróżnia się 10 typów, które powiązane są z utratą wagi. Są to m.in.: rak jelita grubego, trzustki, wątroby, płuc, układu moczowego, przełyku, jajnika. Nagły spadek masy ciała nie oznacza od razu zachorowania na raka, aczkolwiek nie należy tego bagatelizować, zwłaszcza że w Polsce można wybrać się do onkologa bez skierowania.