Na co zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Na co zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Właściwie dopasowane buty do biegania zapewniają oczekiwany poziom bezpieczeństwa oraz komfortu. Właśnie dlatego ostateczna decyzja zakupowa powinna zostać dokładnie przemyślana. Ważne jest, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji lub bolesnych urazów. Opłaca się zainwestować w model znanego i cenionego producenta, nawet jeśli jest on nieco droższy. Dobrze polować na okazje oraz wyprzedaże, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Chcesz wybrać mądrze? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi!

Staranne wykonanie

Dobre buty do biegania powinny być wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Tutaj nie ma miejsca nawet na najdrobniejsze niedociągnięcia. Stawiając na obuwie wysokiej jakości nie trzeba obawiać się ich przedwczesnego uszkodzenia. Przez długi czas będą prezentować się nienagannie, a ich parametry użytkowe nie ulegną pogorszeniu. Należy pamiętać, że buty sportowe są intensywnie eksploatowane, a także często prane lub czyszczone.

Odporność na uszkodzenia mechaniczne

Wytrzymałe obuwie do biegania wcale nie musi być piekielnie drogie. Za 150-250 zł można zakupić model wyprodukowany ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, który posłuży znacznie dłużej niż jeden sezon. Należy zajrzeć nie tylko do sklepów stacjonarnych, ale również internetowych. W dzisiejszych czasach wymiana lub zwrot towaru zakupionego drogą online nie stanowi żadnego wyzwania. Ważne jest jednak to, aby rozsądnie wybrać sprzedawcę. W sieci nie brakuje podróbek produktów popularnych marek, a więc należy zachować ostrożność. Opinie wcześniejszych klientów pozwolą zweryfikować, czy dany e-sklep jest godny zaufania.

Niska waga

Obuwie do biegania nie może być zbyt ciężkie, gdyż w innym przypadku negatywnie wpłynie ono na komfort i swobodę przemieszczania się. Warto jest sprawdzić kilka różnych wariantów, tak aby wybrać najlepszy dla siebie. Nie istnieje model, który w absolutnie każdym przypadku sprawdzi się tak samo dobrze. Właśnie dlatego niezbędne jest samodzielne przetestowanie butów. W przypadku zakupu przez internet należy zajrzeć do specyfikacji technicznej produktu. Zwykle można znaleźć w niej informację dotyczącą wagi.

Amortyzacja wstrząsów

Najlepsze buty do biegania powinny zagwarantować efektywną amortyzację wstrząsów. Dzięki temu będą one wygodne w każdych warunkach. Bieganie po leśnych dróżkach lub górskich szlakach stanie się czystą przyjemnością. Plusem jest również niższe ryzyko wystąpienia bolesnego urazu.

Podeszwa antypoślizgowa

Obuwie sportowe musi posiadać mocną, nieco elastyczną, a zarazem antypoślizgową podeszwę. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby nabawić się kontuzji. Stopa powinna znajdować się w stabilnym położeniu – nie może ona przesuwać się pod wpływem wilgoci. Ważne jest, aby pot, który wydzielany jest podczas uprawiania sportu, został skutecznie odprowadzony do zewnętrznych warstwa materiału. Niezwykle istotna jest cyrkulacja powietrza. Niektóre buty do biegania posiadają specjalne kanaliki, które sprawiają, że stopa może „oddychać”. Staje się ona także mniej narażona na odciski lub obtarcia.