Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Lista telewizorów Samsung zgodnych z nowym standardem

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Lista telewizorów Samsung zgodnych z nowym standardem

Zmiana DVB-T na DVB-T2 to modernizacja, która nastąpi w Polsce już w drugim kwartale 2022 roku. W związku z tym wielu konsumentów zastanawia się, czy w danych okolicznościach ich telewizory będą w stanie odbierać treści nadawane nowym standardzie. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polegać będzie zmiana oraz jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2. Samsung i inne marki oferują produkty, które sprostają nowym wymaganiom, w związku z czym nie ma powodów do zmartwień.

Czym jest DVB-T2/HEVC?

Opierając się o decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz , opracowano plan zmiany standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Harmonogram zakłada, że modyfikacje rozpoczną się w marcu 2022 roku i potrwają kilka miesięcy. Kolejne etapy przebiegać będą w poszczególnych częściach kraju jeden po drugim. DVB-T2 to druga generacja standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T, który w roku 2013 zastąpił używany do tego czasu sygnał analogowy.

Wprowadzona w 2022 roku zmiana umożliwi nadawanie programów telewizyjnych w lepszej jakości. Możliwe stanie się także udostępnienie większej liczby programów. Jest to spowodowane tym, że z DVB-T2 wiąże się wysoka prędkość przesyłu danych, z kolei kodek HEVC cechuje efektywniejsza kompresja niż jego poprzednika, czyli AVC. Zmiany w kwestii nadawania sygnału telewizji naziemnej niosą z sobą pewne następstwa. Wielu konsumentów będzie zmuszonych do wymiany telewizora bądź dokupienia odpowiedniego dekodera. Poniżej podpowiadamy, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Samsung już od dłuższego czasu przygotowuje się do zmian, więc jeśli jesteś posiadaczem telewizora tej marki wyprodukowanego po roku 2018 włącznie możesz odetchnąć z ulgą.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany tuner DVB-T2

Jest kilka kroków, które można podjąć, aby wybadać teren przed wprowadzeniem ostatecznej zmiany w Polsce. Aby dowiedzieć się, czy nasz obecny telewizor posiada wbudowany tuner DVB-T2, najłatwiejszą metodą jest odnaleźć daną informację w instrukcji obsługi produktu. Często zdarza się jednak, że taka instrukcja gdzieś przepada. W takiej sytuacji możesz sprawdzić dokładną nazwę modelu Twojego urządzenia na naklejce, która zwykle umieszczona jest z tyłu telewizora lub w jego menu. Znając dokładną nazwę, możesz wyszukać w internecie informację, czy Twój sprzęt jest kompatybilny z nowym standardem nadawania telewizji naziemnej dzięki gotowej specyfikacji technicznej urządzenia.. Według doniesień UKE włączone zostały także kanały testowe, które pozwalają Ci sprawdzić, czy Twój telewizor jest w stanie je odtworzyć. Jeśli w Twojej okolicy jest dostęp do takiego sygnału, jedyne, co musisz zrobić, to wyszukać odpowiedni kanał i ustawić go w Twoim odbiorniku telewizyjnym.

Mój telewizor nie ma wbudowanego tunera DVB-T2. Co zrobić?

Wiemy już zatem, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Samsung ogłosił, że wszystkie ich telewizory z lat produkcji 2018–2021 i niektóre z lat wcześniejszych posiadają wbudowany tuner DVB-T2, o czym warto pamiętać przy ewentualnym wyborze nowego odbiornika. Co zrobić zatem w przypadku, gdy telewizor, który mamy obecnie, nie należy do odpowiednio wyposażonych modeli? Jedna z opcji to zakup oddzielnego urządzenia zwanego dekoderem, które pozwoli na odbiór sygnału w nowym standardzie. Opcja druga to zakup nowego telewizora. Przy wyborze należy jednak koniecznie upewnić się, że telewizor wbudowany tuner DVB-T2 posiada.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.