Ile wynosi podatek od wygranej w Lotto?

Ile wynosi podatek od wygranej w Lotto?

Każdy chciałby wygrać swój milion w Lotto. Jednak od miliona i każdej kwoty wygranej w kultowej loterii należy odprowadzić podatek. Niewiele osób jednak wie, jak to zrobić i ile kwoty dokładnie przekazać państwu. Tymczasem jest to bardzo ważne, ponieważ nieodprowadzenie podatku, wiąże się z poważnymi konsekwencjami karnymi. Nie ma znaczenia czy gotówkę wygraliśmy w loterii internetowej, czy tradycyjnej. 

Podatek zależny od wygranej

Procent, jaki należy odprowadzić od wygranej kwoty, zależny jest od jej wielkości wygranej. Jeżeli wygrana przekracza kwotę 2280 złotych, wówczas należy odprowadzić podatek w wysokości 10 procent tej kwoty. Mniejsze wygrane co istotne, nie są opodatkowane. Jednak nie należy się tym martwić. Organizator loterii powinien odprowadzić podatek, zanim przeleje pieniądze szczęśliwcowi. Wówczas na konto wygranego przychodzi już kwota pomniejszona o podatek dochodowy. Dlatego nie należy się zdziwić, jeżeli na koncie zobaczymy mniejszą sumę pieniędzy, wynika ona bowiem z odprowadzenia wspomnianego wcześniej, podatku dochodowego przez organizatora loterii pieniężnej. 

Samochód, mikser, komplet noży- co w przypadku nagrody rzeczowej?

Jeżeli nagrody rzeczowe, które zostaną wygrane w loterii, bądź w konkursie nie przekraczają łącznej wartości dwóch tysięcy złotych, wówczas nie trzeba odprowadzać od nich podatku. Taka nagroda rzeczowa nie będzie w świetle prawa stanowiła przychodu. Jeżeli jednak wartość dwóch tysięcy złotych zostanie przekroczona, wówczas należy odprowadzić zryczałtowany podatek, odpowiadający dokładnie dziesięciu procent wartości nagród. Podobnie jednak jak w przypadku loterii wszelkimi formalnościami związanymi z podatkami zajmuje się organizator konkursu, czy też loterii. 

Czy warto grać w lotto?

Chociaż szanse na wygraną liczone są w promilach, to nie brakuje szczęśliwców, którym udaje się odmienić los, wygrywając ogromną pulę pieniędzy. Z pewnością systematyczne granie pozwoli na osiąganie co jakiś czas większych lub mniejszych wygranych. Jednak należy ocenić bilans zysków i strat. Dużo więcej możemy stracić pieniędzy, niż zyskać. Dużo większym rachunkiem prawdopodobieństwa cieszą się konkursy z nagrodami rzeczowymi. Tam również możemy dużo zyskać, jednak pieniądze są już ulokowane w kosztownych dobrach.