Epistaxis – czym jest krwawienie z nosa i jakie może mieć przyczyny?

Epistaxis – czym jest krwawienie z nosa i jakie może mieć przyczyny?

Przyczyna krwawienia z nosa najczęściej wynika z pęknięcia naczynia krwionośnego na śluzówce wyścielającej jamę nosową. Pęknięcie to może mieć miejsce spontanicznie, ale często jest wynikiem urazu. W przypadku małych dzieci, jednym z najczęstszych powodów jest „dłubanie” w nosie.

Nie jest rzeczą zaskakującą, że krwawienie z nosa może wystąpić po urazie głowy, operacji zatok lub gardła. Zniszczenie śluzówki nosa może także nastąpić podczas długotrwałego kataru, kiedy to częste smarkanie prowadzi do jej uszkodzenia. Należy podkreślić, że naczynia krwionośne w nosie są bardzo delikatne i łatwo ulegają pęknięciu. Dla niektórych osób, takim bodźcem wywołującym krwotok mogą być np. wspinaczki górskie – wysiłek fizyczny połączony z rozrzedzonym powietrzem na dużych wysokościach staje się przyczyną krwawienia.

Często zdarza się, że dzieci „przerastają” ten problem, gdy ich tkanki stają się mocniejsze. U kobiet ciężarnych, krwawienie z nosa może być wynikiem zwiększonego przepływu krwi oraz rozluźnienia tkanek pod wpływem hormonu relaksyny.