Czym jest syndrom przewlekłego zmęczenia?

Czym jest syndrom przewlekłego zmęczenia?

Czym jest syndrom przewlekłego zmęczenia?

Syndrom przewlekłego zmęczenia jest uważany za kolejną chorobę społeczną, czy też „chorobę cywilizacyjną. Syndrom przewlekłego zmęczenia lub zespół chronicznego zmęczenia jest niezwykle uciążliwym schorzeniem. Choć nie jest to choroba zakaźna, coraz to więcej osób na całym świecie zmaga się z objawami przewlekłego zmęczenia. Oficjalnie jednak syndrom ten nie jest uznawany za chorobę w konkretnym tego słowa znaczeniu, a bardziej za zaburzenie.

Zespół przewlekłego zmęczenia – przyczyny i objawy.

Objawy tego syndromu są niezwykle uciążliwe i w skuteczny sposób mogą wykluczyć chorego z normalnego funkcjonowania w życiu codziennym i zawodowym. Zespół ten, jak sama nazwa wskazuje, objawia się przede wszystkim odczuwaniem ciągłego zmęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku – bez względu na to, jaki długi by on nie był. Do innych objawów zaliczyć można między innymi znużenie, senność, kłopoty z koncentracją czy wycieńczenie fizyczne oraz psychiczne. Do tej pory nie ustalono, co konkretnie jest przyczyną występowania tej choroby. Wielu lekarzy jednomyślnie jednak uważa, iż kluczowym są takie rzeczy, jak nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, nadmiar stresu, codziennych obowiązków i przede wszystkim – postęp technologiczny i ogólne uprzemysłowienie.

Leczenie i zapobieganie.

Leczenie syndromu przewlekłego zmęczenia jest bardzo trudne. Przede wszystkim z tego względu, że lekarz początkowo musi wykluczyć ogromną ilość innych chorób, które potencjalnie mogą objawiać się tak samo, jak zespół przewlekłego zmęczenia. Mowa tu między innymi o niedoczynności tarczycy, cukrzycy, nowotworach, boreliozy, wirusa HIV, chorób narządów wewnętrznych. Oprócz chorób fizycznych konieczne jest także wykluczenie potencjalnych schorzeń psychicznych. Gdy lekarz wykluczy wszystkie te choroby, podjęte może zostać leczenie, które w głównej mierze opiera się na psychoterapii i ewentualnie, zleconej przez psychiatrę farmakologii.