Nieocenione korzyści zdrowotne płynące z imbiru – naturalny antybiotyk i walczący z zapaleniami

Nieocenione korzyści zdrowotne płynące z imbiru – naturalny antybiotyk i walczący z zapaleniami

Dla wielu z nas imbir kojarzy się głównie z egzotycznymi daniami o orientalnym rodowodzie, które skradają nasze podniebienia swoją wyrazistą pikanterią. Cenimy go także za jego rozgrzewające właściwości, szczególnie w chłodne, zimowe dni. Niemniej jednak, imbir to nie tylko ciekawy dodatek do potraw, ale przede wszystkim to naturalny antybiotyk o tajsko-indyjskim pochodzeniu. Możemy go spożywać na wiele różnych sposobów: w stanie surowym, suszonym, gotowanym czy zmielonym i dostępnym w postaci kapsułek, tabletek czy proszku.

Imbir jest również składnikiem wielu wyśmienitych smakołyków, takich jak słodki imbir kandyzowany czy imbir zanurzony w syropie. Ta aromatyczna i niepowtarzalna w smaku przyprawa nadaje się dosłownie do wszystkiego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wytrawnymi potrawami, czy też słodkimi deserami, zawsze doskonale podkreśla ich smak swoimi charakterystycznymi nutami.

W latach 60. ubiegłego wieku imbir był przede wszystkim doceniany za swoje walory smakowe i aromatyczne. Jednak z czasem zaczęto mu się przyglądać bliżej, co w latach 80. przyczyniło się do uznania imbiru za naturalne remedium o wielokierunkowym działaniu. To doprowadziło do podjęcia intensywnych badań nad jego właściwościami.

Imbir jako naturalne remedium przeciwzapalne

W wyniku tych badań odkryto, że imbir posiada niezwykle silne działanie przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie w przypadkach zapalenia stawów, ale także w leczeniu chorób związanych np. ze stanem zapalnym gardła czy oskrzeli. Jak to jest możliwe? Imbir hamuje powstawanie prostaglandyn i jednocześnie osłabia działanie genów odpowiedzialnych za reakcję zapalną.

Za ten efekt odpowiadają składniki zawarte w imbirze, które mają działanie bardzo zbliżone do znanych nam farmaceutyków przeciwzapalnych. Docierają one bezpośrednio do miejsca zapalenia, gdzie oddziałują na cytokiny. Co ciekawe, gingerole – aktywne związki obecne w imbirze – są uważane za skuteczniejsze od popularnej aspiryny.

Gingerol odpowiada również za intensywny smak i aromat imbiru. Ale to nie wszystko – ten związek chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Z punktu widzenia chemii, jest on bardzo podobny do składników obecnych w papryczce chilli.

Gingerol może zmieniać swoje właściwości – wszystko zależy od sposobu jego przygotowania. Kiedy jest gotowany, przekształca się w zingeron, który jest mniej ostry, ale za to bardziej słodki. Natomiast proces suszenia przemienia gingerol w szogaol o ostrym smaku.

Imbir w profilaktyce mdłości

Mdłości to niezwykle nieprzyjemne doświadczenie. Mogą być wywołane przez wiele różnych czynników, takich jak stres, choroba lokomocyjna, działanie niektórych leków lub inne przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne. W takiej sytuacji najbardziej marzymy o tym, by pozbyć się tego uczucia jak najszybciej. Tutaj na ratunek przychodzi imbir, którego łagodzące działanie na nudności zostało wykorzystane w składzie popularnego leku na chorobę lokomocyjną.

W jednym z badań, uczestnicy spożyli imbir, a następnie zostali poddani obracaniu na krzesłach – zabawie, która może powodować mdłości. Badanie wykazało, że imbir złagodził objawy takie jak zawroty głowy, nudności a nawet wymioty.

Co więcej, imbir działa żółciopędnie, co pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego. To dobra wiadomość dla osób, które chcą skutecznie i zdrowo zredukować wagę. Imbir rozgrzewa i przyspiesza metabolizm. Jego spożywanie jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z otyłością spowodowaną spowolnieniem przemiany materii.

Walka z wolnymi rodnikami dzięki imbirowi

Negatywne działanie wolnych rodników, które atakują zdrowe komórki przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się czy pogorszenia funkcjonowania układu immunologicznego, było już tematem wielu publikacji. Wolne rodniki prowadzą do zaburzenia reakcji organizmu na kontakt z patogenami.

I tu znów na ratunek przychodzi imbir, który zawiera wiele biologicznie czynnych składników o działaniu przeciwutleniającym. Naturalny olejek eteryczny z imbiru to doskonały produkt do walki z wolnymi rodnikami w ekspresowym tempie.