Nawet ⅓ Polaków nie planuje wakacyjnych wydatków – dlaczego?

Nawet ⅓ Polaków nie planuje wakacyjnych wydatków – dlaczego?

Jak wynika z badań, co czwarta osoba potwierdza, że na wakacje nie planuje wydać więcej niż 1000 złotych na osobę. Natomiast aż 30% ankietowanych deklaruje, że nie przewiduje żadnych dodatkowych wydatków związanych z urlopem. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Dlaczego Polacy nie planują wcześniej wydatków wakacyjnych?

Wakacje jest to najlepszy okres w roku nie tylko dla dzieci, ponieważ mają wolne od szkoły, ale również dla rodziców. Jest to czas urlopów wypoczynkowych i rodzinnych wyjazdów. Rodzice odpoczywają od obowiązków zawodowych, a dzieci cieszą się czasem wolnym od szkoły. To najlepszy czas na nadrobienie zaległości ze swoimi dziećmi poprzez wspólną zabawę. Warto o wakacjach pomyśleć już znacznie wcześniej i zaplanować ten czas tak, aby i rodzice i dzieci byli zadowoleni. 

Zauważyliśmy jednak, że coraz mniej osób planuje wakacje. Dzieje się tak z kilku powodów.

 1. Zdecydowanie większą część polskiego społeczeństwa nie stać na dłuższe wakacje dla całej rodziny.
 2. Duża część osób, głównie ta kwestia dotyczy mieszkańców wsi, wychodzą z założenia, że nie potrzebują wakacji, a wystarczy im odpoczynek w domu.
 3. Mieszkańcy większych miast, preferują wyjazd wakacyjny na wieś do rodziny, który wiąże się z niewielkimi kosztami.
 4. Część osób stara się nie planować niczego zbyt wcześniej, tylko czeka na atrakcyjne oferty tzw. Last Minute. 

Statystyki wydatków wakacyjnych

Z przeprowadzonych ankiet można wywnioskować, że najwięcej osób, które przewidziały wydatki na urlop wakacyjny to mieszkańcy dużych miast, gdzie ilość mieszkańców waha się pomiędzy 250, a 500 tysięcy i mniejszych miast, gdzie ilość mieszkańców wynosi maksymalnie do 50 tysięcy. Natomiast najwięcej osób, które nie planują urlopów, ani dłuższych wyjazdów znajduje się na wsiach.  Poniżej przedstawiamy, jak wyglądają procentowo odpowiedzi osób biorących udział w ankiecie, którzy odpowiedzieli na pytanie: Ile planujesz wydać na wakacje? 

 • Do 250 zł = 1,3% ankietowanych
 • Między 251, a 500 zł = 5,5 % ankietowanych 
 • Między 501, a 1000 zł = 18,6% ankietowanych 
 • Między 1001, a 2000 zł = 15,7 % ankietowanych 
 • Między 2001, a 3000 zł = 5,7 % ankietowanych
 • Między 3001, a 4000 zł = 8,6 % ankietowanych 
 • Między 4001, a 5000 zł = 4,0 % ankietowanych 
 • Więcej niż 5000 zł = 1,2 % ankietowanych 
 • Nie planuję wydatków związanych z wakacjami = 29,6 % ankietowanych 
 • Nie wiem, trudno powiedzieć = 9,8 % ankietowanych 

Badanie zostały przeprowadzone przez Santander Consumer Bank.

Brak planów wakacyjnych

Jak wynika z ankiety, zdecydowanie większa część Polaków nie planuje organizacji żadnych kosztownych wakacji oraz wydatków z tym związanych. Można sądzić, że większość Polaków swój urlop wypoczynkowy spędza, pozostając w domach. Głównym powodem, dlaczego tak się dzieje, a nie inaczej jest zasobność portfela. Od lat wiadomo, że większe możliwości mają mieszkańcy metropolii, głównie tych, gdzie szacowana ilość mieszkańców wynosi więcej niż 500 tysięcy. Z badań wynika, że w tej grupie zadeklarowało się najwięcej osób, które określają swoje wydatki wakacyjne, na więcej niż 1000 złotych na osobę.