Charakterystyka obrzęków podczas ciąży: źródła, symptomy i terapia

Charakterystyka obrzęków podczas ciąży: źródła, symptomy i terapia

Podczas okresu ciąży, u wielu kobiet pojawia się kłopot z obrzękniętymi nogami i rękami. To dość powszechne zjawisko dotyczące od 50% do 80% przyszłych mam. Zjawisko to jest często spowodowane naturalnymi przemianami zachodzącymi w ciele kobiety w ciąży, które stwarzają warunki do powstawania obrzęków. Zazwyczaj miejsce wokół kostek i stóp staje się opuchnięte zwłaszcza w drugiej części okresu ciąży, a najbardziej widocznym staje się to popołudniami i wieczorami w dni upalne. Niemniej jednak, powodem występowania obrzęków mogą być również choroby systemowe stanowiące zagrożenie dla ciąży. Terapia i diagnostyka obrzęków ciążowych są zależne od stanu zdrowia kobiety oraz prawdopodobnej przyczyny takich zmian.

Czemu podczas ciąży dochodzi do powstania obrzęków? Przyczyną ich tworzenia się jest nadmierna retencja wody w organizmie przyszłej matki. Gromadzenie zapasów wody w tkankach ma na celu ochronę kobiety przed potencjalną utratą płynów ustrojowych. Wraz z rozwojem płodu i powiększaniem się macicy następuje ucisk na naczynia krwionośne znajdujące się w miednicy. Jednym z tłoczonych naczyń jest żyła główna dolna, która odpowiada za odprowadzanie krwi z kończyn dolnych.

Ucisk ten skutkuje spowolnieniem przepływu krwi z tej żyły do serca. W efekcie wzrostu ciśnienia, wynikającego z zastoju krwi, dochodzi do przenikania nadmiaru wody oraz pojawienia się obrzęków w okolicy kostek i stóp. Wraz z zaawansowaniem ciąży obrzęki mogą się nasilać i obejmować także dłonie. Najbardziej są one widoczne wieczorem, ale powinny ulec zmniejszeniu podczas nocnego odpoczynku.

Inne czynniki sprzyjające powstawaniu obrzęków w czasie ciąży to:

  • wyższa ilość krwi krążącej w ciele kobiety w ciąży;
  • przedłużony czas spędzany przez kobietę w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • niezdrowa dieta i szybki przyrost masy ciała;
  • wysoka temperatura otoczenia, szczególnie latem.