Alarmujące doniesienia naukowe: Egzotyczny kleszcz, przenosiciel gorączki Q, odkryty w Szwecji

Alarmujące doniesienia naukowe: Egzotyczny kleszcz, przenosiciel gorączki Q, odkryty w Szwecji

Eksperci z Państwowego Instytutu Weterynarii w Szwecji (SVA) podali do wiadomości publicznej niepokojące odkrycie – na terenie ich kraju znaleziono egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus. Ten typ pajęczaka jest typowy dla południowej Europy, Iranu, Kazachstanu oraz górskich regionów Azji Środkowej i jest zdolny do przenoszenia niebezpiecznych wirusów, w tym gorączki Q, popularnie zwanej kozią grypą.

Dermacentor marginatus, w Szwecji nazywany pstrobrzegim kleszczem owczym, odnaleziono w okolicach stolicy kraju – Sztokholmu. Do laboratorium trafił dzięki działaniu programu monitorowania pasożytów, który umożliwia każdej osobie przesyłanie niespotykanych okazów do specjalistów.

Zgodnie z informacją podaną przez SVA, pstrobrzegi kleszcz owczy może być nosicielem wirusów powodujących krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. Mimo że przeprowadzone badania nie wykazały obecności tego patogenu w znalezionych kleszczach, nadal trwają analizy dotyczące potencjalnej obecności innych wirusów i bakterii. Szczególnym zainteresowaniem naukowców cieszy się drobnoustrój Coxiella burnetti, który jest przyczyną gorączki Q.

Zdaniem ekspertów, mimo że w Szwecji odnotowano jedynie pojedyncze przypadki znalezienia pstrobrzegiego kleszcza owczego, zjawisko to może się nasilać wraz ze zmianami klimatycznymi i wzrostem temperatur. Migracje ludzi i zwierząt, rozwijający się sektor turystyki oraz pojawienie się nowych gatunków kleszczy na terenie Skandynawii są dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi rozprzestrzenianiu się tego gatunku.

SVA zachęca obywateli do przesyłania znalezionych kleszczy do instytucji. Proces ten zaczyna się od przesłania zdjęcia kleszcza za pośrednictwem strony internetowej instytutu. Eksperci prowadzą także bloga, na którym publikują wyniki swoich badań. Zdaniem Anny Omazic, naukowca pracującego dla SVA, istotne jest jak najwcześniejsze sporządzenie mapy występowania egzotycznych gatunków kleszczy, aby skutecznie przygotować się na ewentualne przypadki zakażenia ludzi lub zwierząt.