USG połówkowe – kluczowe badanie w czasie ciąży: co warto wiedzieć?

USG połówkowe – kluczowe badanie w czasie ciąży: co warto wiedzieć?

Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży przyszłe matki powinny przeprowadzić badanie USG połówkowe, które jest jednym z kluczowych badań obrazowych w trakcie tej wyjątkowej dla kobiety fazy. Dzięki niemu możliwe jest dokładne sprawdzenie anatomii płodu, identyfikacja potencjalnych wad genetycznych oraz ocena dojrzałości łożyska. Dowiedz się jakie struktury są poddawane analizie podczas tego badania, jak należy się do niego przygotować i czy jest ono bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Badanie USG polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne przez ludzkie ucho. Emitowane są one przez głowicę urządzenia, po czym odbijają się od badanych tkanek i przetwarzane są na obrazy widoczne na ekranie urządzenia.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mówią, że każda przyszła mama powinna przeprowadzić badanie USG minimum trzy razy: między 11. a 14. tygodniem, między 18. a 22. tygodniem oraz między 28. a 32. tygodniem ciąży. Drugie z wymienionych badań, które przeprowadzane jest mniej więcej w połowie okresu ciąży, nazywane jest USG połówkowym i uważane jest za najbardziej przydatne do wykrywania ewentualnych wad rozwojowych płodu.

Podczas badania USG połówkowego lekarz może bardzo dokładnie ocenić wszystkie narządy rozwijającego się dziecka i wykryć ewentualne nieprawidłowości. To właśnie podczas tego badania można określić płeć dziecka. Szczególną uwagę ginekolog zwraca na ocenę takich struktur jak: czaszka i mózgowie płodu, serce, klatka piersiowa, twarz, szyja, kręgosłup, jamy brzusznej oraz kończyny.