Problemy z krążeniem? Dodaj te produkty do swojej diety!

Problemy z krążeniem? Dodaj te produkty do swojej diety!

Układ krążenia to bardzo ważny mechanizm w naszym organizmie. Stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania. Istnieje wiele przyczyn zaburzenia krążenia. Na jego słabą kondycję wpływa wiek, płeć, niska aktywność, alkohol, palenie papierosów oraz przewlekły stres. Jednak bardzo duże znaczenie na funkcjonowanie układu krążenia ma sposób odżywiania. Jakie produkty należy spożywać, jeżeli masz problemy z układem krążenia?

Witamina C – osłona naczyń krwionośnych

Ta witamina jest skarbem dla żył i naczyń włosowatych. Chroni strukturę naczyń krwionośnych oraz powoduje obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Witamina C działa również przeciwmiażdżycowo usuwając wolne rodniki z układu krążenia. Jej spożywanie zmniejsza skłonność do żylaków i ryzyko pękania naczynek. Produkty bogate w witaminę C: papryka, cytrusy, czerwone i czarne porzeczki, pietruszka, dzika róża i nasiona chia. 

Witamina K – prawidłowe krzepnięcie krwi

Jeżeli masz problemy z krążeniem, twoja dieta powinna być bogata w witaminę K. Właściwa podaż tej substancji wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega krwotokom i występowaniem krwiaków. Oprócz zbawiennego działania witaminy K na układ krążenia działa korzystnie również na inne mechanizmy w organizmie. Ułatwia ona również wchłanianie wapnia w kościach, dzięki czemu składnik ten nie wbudowuje się w ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega ich zwapnieniu. Produkty bogate w witaminę K to: kiszona kapusta, warzywa liściaste, natka pietruszki i wątroba. 

Magnez nie tylko na skurcze

Magnez to składnik mineralny, który pełni ważną funkcję w mechanizmie układu krążenia. Bierze udział w wytwarzaniu azotu odpowiedzialnego za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Takie działanie wpływa pozytywnie na przepływ krwi oraz działa hamująco na kurczenie się tętnic. Aby zapewnić odpowiednie krążenie krwi, warto wzbogacić swoją dietę o produkty: orzechy włoskie, nasiona, produkty zbożowe, gorzką czekoladę oraz rośliny strączkowe. 

Potas na ciśnienie krwi

Ten należący do makroelementów pierwiastek posiada bezcenny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Spożywanie dużej ilości potasu powoduje obniżenie ciśnienia, co jest korzystne w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Pierwiastek ten tak jak magnez przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, ponieważ uczestniczy w syntezie tlenku azotu. Duże ilości potasu znajdują się w produktach: suszone owoce, banany, rośliny strączkowe, pomidory i ich przetwory, ziemniaki. 

Błonnik i jego zbawienne działanie

Wiele osób lekceważy błonnik ze względu na jego nikłą zawartość wartości odżywczych. Jednak związek ten ma ogromny wpływ na prawidłowy przebieg gospodarki lipidowej. Redukuje stężenie cholesterolu, zmniejsza wchłanianie tłuszczów i tym samym ułatwia ich trawienie i wydalanie. Błonnik zmniejsza ryzyko nadwagi, która jest niekorzystnym zjawiskiem w przypadku chorób układu krążenia. Warto pochylić się nad tym związkiem i spożywać produkty bogate w błonnik: płatki owsiane, produkty zbożowe, gruboziarniste kasze, jabłka, siemię lniane.